logo

24. Dönem İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz Eylem Habere Konuştu

Ali Özgündüz, 10 Ekim 1965’te Iğdır Tuzluca’da doğmuş. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiş. Sırasıyla İspir, Aşkale, Ilgın, Körfez, Küçükçekmece, Kayseri ve Eyüp Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulunmuş. İnsan hakları, yargı bağımsızlığı, düşünce özgürlüğü ve hukuk devleti konularında çok sayıda makalesi ulusal basında yayınlanmıştır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi konusunda çok sayıda seminere eğitimci ve konuşmacı olarak katılmıştır.

Ülkemizin gündemini uzun süre meşgul eden 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk olayıyla ilgili olarak Nisan 2016 tarihinde “17/25 Aralık-Reza’nın “Rızası”nı Kazananlar” isimli kitabı yayınlamıştır.

1) Siyasete nasıl başladınız?

“12 Eylül’den beri siyasetle ilgim vardır. Eyüp deki Cumhuriyet Savcılığı görevimden istifa ettikten sonra 2011 yılında Milletvekili adayı oldum sonra milletvekili oldum ve Cumhuriyet Halk Partisin de aktif siyasete devam ediyorum.”

2) Belediye başkanların istifa ediyor bununla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

“Belediye başkanları istifa etmiyor, ettiriliyor. Yasalara göre belediye başkanları görevden nasıl alınacağını biliniyor, eğer belediye başkanları suç işlediyse bunu yargı yoluyla halledilmelidir. İktidar işine yaramayan insanları görevinden alıyor ya da suçları olduğundan dolayı evine gönderiyor bunu yasalar çerçevesinde gerçekleştirmesi mantıklı olanıdır.”

3) Ekonomi Bakanı zamların otomatik olarak yapıldığını belirtiyor bununla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

“Bu AKP’nin halkı kandırmaya dayalı yaptığı bir uygulaması, her zaman ki gibi yaptığı şeyler. Zamları otoma tiye de bağlayan da devlettir. AKP’nin en büyük özelliği gerçekleri ters düz edip gerçek diye sunmasıdır, bu konuda da aynı beceriyi gösteriyor.”

4) İyi Parti hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?

“İyi Partiye başarılar diliyorum. Benim de içinde tanıdığım arkadaşlar var Meral Akşener, bizim partimizden Aytunç Çıray vs. gibi tanıdıklarımız yönetiminde ve bu kişilere başarılılar diliyorum.”

5)  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sunduğu belgeler ve yaşanan durumlarla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

“Bu konu yargıya iletildi ve biliyorsunuz ki Cumhuriyet Savcılığı araştırma başlattı. Parti sözcümüz de belgeleri basına verdi ve savcılığa da vereceğiz. AKP çok paniklemiş durumda aslında bu kadar paniklemeye gerek yok zaten savcılığa vereceğiz sahte mi, gerçek mi ortaya çıkacaktır. AKP geçmiş zamanlar da nasıl bu yolsuzluk olayı kapattıysa bunun da üzerini kapatacaktır ama artık mızrak çuvala sığmıyor ve pisliğin kokusu her yeri sarmış durumda, kamuoyu da artık AKP’ye de inanmıyor. AKP’nin zaten özelliği yolsuzluğa ve hırsızlığa batmış olmasıdır.”

6) Reza Zarrab olayı hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?

“Zarrab bizim ülkemizde suç işledi, bakanlara, bakan çocuklarına, iktidar yandaşlarına, banka müdürüne rüşvet verdi.  Bu yaptıkları Türkiye içinde yaşanan suçlar ve Türkiye de yargılanması gerekiyor, biz 17 25 Aralık sürecinde bunu söyledik ama AKP bunun üzerini örttü. Şimdi baktığımız da Amerika da bu dosya tekrardan açıldı ve Amerika da yargılanması bizi rahatsız ediyor; çünkü benim vatandaşımın, benim bankamın, benim bürokratımın başka bir ülke tarafından yargılanması beni rahatsız eder ama bu değil ki yargılanmasın, yargılansın ama benim ülkem de yargılansın. Davanın tekrardan açılması ve herkesin tekrardan yargılanması gerekiyor, vatanseverlik davanın üstüne örtmek değildir, davanın tarafsız bir şekilde gerçekleşmesidir. Zarrab’ı alma konusuna gelince yapılması gereken davanın tekrardan açılması gerekiyor ama iktidar partisi kapalı kalmasını istiyor, bu şekilde olunca da kişiyi Amerika’dan alamayız.” Başbakan Binali Yıldırım ABD’ye her gittiğinde Reza Zarrab konusunu dile getiriyordu ve hatta Halk Bankası Genel Müdür yardımcısı hakkında çoğu zaman bahsetmiyordu, şimdi ise vatan hainliği gibi durumlar yöneltiyorlar Zarrab’a bu çelişki neden? “bu AKP’nin ikiyüzlü, riyakâr politikası, AKP budur zaten. AKP için işe yarayan insan olman gerekiyor eğer işlerine yaramıyorsan seni ret ederler.”

7) 17/25 Aralık-Reza’nın “Rızası”nı Kazananlar kitabının ikincisi çıkacak mı?

“Bu kitap daha genişletilebilir, bizim de bilmediğimiz yeni deliller var ondan dolayı bu kitabı genişletmeyi düşünüyoruz. Umarım Zarrab Türkiye yargılanır, bizde kitabımızı genişletmek için delilleri alırız ve kitabımıza koyarız.”

8) Dolar 4 TL’ye yaklaşmış, Euro 5 TL’ye yaklaşıyor ve gittikçe de artış gösteriyor bunun ilgili düşünceleriniz nelerdir?

“Valla ekonomist değilim tabi ben ama AKP sonuç olarak ülkeyi kötü yönetiyor. AKP sıcak para ve borç ile ülkeyi yönetmeye çalışıyor ama şuan ülke tıkanmış bir durumda, ülkenin 400 milyar dolar borcu var bu ciddi anlamda bir sıkıntı, dolayısıyla ekonomi tıkanma noktasında bunun da sebebi siyasi iktidardır, siyasi iktidar güven vermiyor ve hukuk güvenliği de yok bundan dolayı da ülkeye yatırımcı gelmiyor. Yatırım olmadığından işsizlik ve üretim olmuyor dolayısıyla da doların böyle çıkması normal bir durumdur. Çözüme gelirsek AKP’nin gitmesi ve yatırama değer verin bir partinin başa geçmesi gerekmekte bu şekilde gidersek durum kötüye doğru ilerleyeceğini gösteriyor.”

9) İnsanlar neden Cumhuriyet Halk Partisine oy versin?

“Cumhuriyet Halk Partisi çağdaşlığı savunur, üretim ekonomisini savunur, fikir özgürlüğünü savunur, basın özgürlüğünü savunur, yargı bağımsızlığı savunur, kadın haklarını savunuyor, çocuk haklarını savunuyor, özgürce yaşamayı savunuyor; Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkenin başından beri olan bir partidir ve Cumhuriyeti savunuyordur bundan dolayı her zaman olacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye Cumhuriyeti demektir, kısaca açıklamak gerekirse Türkiye için Cumhuriyet Halk Partisi gerekmektedir.”

 

Röportajın ayrıntılarını aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz.

 

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?