logo

Adalet ve Cesaret


serkan geçici
serkan-1-geci@hotmail.com

Sevgili dostlar, adalet ve cesaret kavramlarını sizlere açıklamama gerek yok lakin birtakım kişiler için bunu açıklamakta fayda olacağını görüyorum.

 

Adalet; hak ve hukuka uygunluk, hak ve hukuku gözetme, yerine getirme, doğruluk ve adil olma.

Cesaret; yani yüreklilik, korkusuzluk, yiğitlik.

 

Sevgili okurlar, CHP’nin 36. olağan kurultayı gerçekleştirildi. Kurultayda genel başkanlık için 4 aday vardı. Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, Ümit Kocasakal ve Ömer Faruk Eminağaoğlu.

 

Sevgili dostlar buraya kadar aslında herşey normalmiş gibi gözüküyor ama değil! Açıklayacağım ama adım adım gidelim.

 

4 aday nasıl 2 aday oldu?

 

CHP parti tüzüğünde bir kişinin genel başkanlığa aday olabilmesi için kurultay delegelerinin %10 imzasını alması gerektiği yazar. Yani bir aday %10 delegenin imzasını almadığı takdirde aday olamaz. Sayın Ümit Kocasakal ve sayın Ömer Faruk Eminağaoğlu %10 olan 127 delegenin imzasını alamadığı için aday olamadılar. Bu sebeple 127 imzadan fazla imza toplayan Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce aday oldular.

 

Mükerrer İmza

 

Bir delege her iki adaya da imza vermiş ise bu mükerrer imza olmuş olur. 166 imza toplayan Muharrem İnce’nin 49’u mükerrer çıkmıştır diye anons etti divan başkanı Yılmak Büyükerşen. Tüzük gereği %10 imza ile aday olmayı uygulayan divan, mükerrer imza meselesinde tüzükte yazılan “mükerrer imza veren delegeler divana çağrılıp teker teker sorulur” maddesini neden uygulamamıştır ve bir genel başkan adayından bir başka adaya bağışmış gibi salona aktarıldı? Ve bu mükerrer imza veren delegeler kimler? Açıklanmadığı taktirde şaibe vardır bu konuda.

 

Divan kurulduktan sonra genel başkanlık görevi biter. Orada olanlar genel başkan adayıdır. Ola ki olağanüstü hal olur kurultay divan kurulduktan sonra ertelenir. Peki genel başkan sıfatını kim üstlenir? Divan başkanı olan kişi olur. Öyleyse herkes genel başkan adayı ise, kurultay salonunda neden sadece Kemal beyin resmi var? Muharrem beyin, Ümit beyin, Ömer Faruk beyin neden yok? ADALET kurultayı mı?

 

Bir aday konuşuyor konuşmasından sonra müzik çalıyor. Diğer aday konuşuyor. Konuşmasından sonra müzik çalınmıyor ve rica ediyor adalet adına! Yine çalınmıyor! ADALET kurultayı mı?

 

Bir genel başkan adayı bin küsür imza toplamış. İmza toplayamayan aday adayları için kendisine imza veren delegelerden rica ederek gerekli imzaların onlara verilmesini sağlaması gerekmez miydi? Neden yapmadı? CESARET kurultayı mı?

 

Taban, halk, bütün salon “başkan İnce” diye bağırıp, salonu inletirken, sayın delegelerimiz bunları görmezden gelerek genel başkanlık için Kemal beye oy verdiler. Bu koltuğumu kaybederim korkusu değil de CESARET kurultayı mı?

 

Sevgili dostlar diyeceksiniz ki “yahu hep CHP’yi eleştiriyorsun.” Maalesef eleştirmek zorunda kalıyorum. Çünkü kendi söyledikleri ile uyguladıkları çelişen bir yönetim, ülke genelinde vatandaşın güvenini nasıl temin edecek? Edebilir mi? İnanır mı o halk size? İnanmaz! Dolayısıyla ülkenin genelini kazananı değil de o kazanana karşı sürekli kaybedeni eleştirmek istiyorum.

 

Dolayısıyla tekrar etmekte fayda var. CHP’yi kurtarmadan Türkiye’yi kurtarmak mümkün değildir.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KEŞKE HER YER İZMİR GİBİ OLSA!

  18 Temmuz 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET, SİYASET

    Cumhuriyet Halk Partisi’nde kazan kalktı. 24 Haziran Erken Seçimleri sonrası CHP’de kazan kalktı. Delegenin tepkisi ayyuka çıkmış olacak ki Olağanüstü Kurultay için henüz 2. Gün sonunda 466 imzaya ulaşıldı. Muhalefetin tek bir isim üzerinde uzlaşarak MUHARREM İNCE’yi aday göstereceği konuşulan Olağanüstü Kurultay öncesi CHP’de hareketli saatler yaşanıyor. CHP’nin KALESİ olarak bilinen İzmir’de ise sert rüzgarlar esiyor; bir tarafta İzmir’i marka bir değer haline getiren AZİZ KOCAOĞLU ve ekibi, diğer tarafta ise TUNCAY ÖZKAN ve e...
 • Vakit TAMAM

  09 Mayıs 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET

  Nasıl başlasam, nasıl devam etsem inanın hiç bilmiyorum. Günlerdir içimi kemiren haykırmak isteyip haykıramadığım cümleler boğazımda düğümleniyor. Güzelim ülkemizin geldiği nokta artık ortada 16 yıldır sizin gibi düşünmeyen insanları artık aşalık bir yaratık gibi göstermekten vazgeçin. Onlara terörist muamelesi yapmaktan vazgeçin.Size inanan ve sizi dinleyen insanlarada artık diyecek kelime bulamıyorum. Akşam eve gidince tv haberlerine bakmaktan bıktım artık. Hani deriz ya! Memlekette neler oluyor açında bakalım diye açmayın kardeşim bizler...
 • VEKİL DEĞİL “BAŞKAN” İNCE!

  25 Nisan 2018 DÜNYA, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET, SİYASET, SON DAKİKA, YAŞAM, YURT

  Geçtiğimiz günlerde alınan Erken Seçim kararı sonrası gözler muhalefete çevrildi. İyi Parti’nin seçime katılım durumu ve İttifak merak konusuydu. İttifak olmayacağı kesinleşmesi üzerine gözler CHP’ye çevrildi. Türkiye’nin Birleştirici Gücü Misyonunu üstlenen CHP’de Adayın kim olacağı merak konusu oldu. Çeşitli kulis bilgileri üzerine yapılan birçok haber ve açıklama kamuoyunda bir beklenti oluşturdu. Bunun üzerine toplumsal bir cephe oluşarak CHP’nin adayı konusunda çeşitli görüşler ortaya kondu. Günlerdir haber ve tartışma programlarının an...
 • Atatürkçü Düşünce?

  06 Mart 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET

  Değerli okurlar, bu güne kadar tam olarak iki yıldır görevini sürdürdüğüm Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi Yönetim Kurulu üyeliği ve Yazmanlıktan istifa etmiş bulunuyorum. Üstelik istifamı da kongreye 6 gün kala vermiş bulunuyorum. Bu istifamın bir çok sebebi var tabii ki.. Hepsini siz değerli kamuoyu ile paylaşarak acı gerçekleri anlatacağım.   Bundan üç yıl önce henüz yönetim kurulu üyesi değil normal bir üye iken şube başkanımız Sn. Fahrettin Serdaroğlu’na giderek “hocam gençlik kolu kuralım, gençler gelsin, aktif çalı...