logo

Adalet ve Cesaret


serkan geçici
serkan-1-geci@hotmail.com

Sevgili dostlar, adalet ve cesaret kavramlarını sizlere açıklamama gerek yok lakin birtakım kişiler için bunu açıklamakta fayda olacağını görüyorum.

 

Adalet; hak ve hukuka uygunluk, hak ve hukuku gözetme, yerine getirme, doğruluk ve adil olma.

Cesaret; yani yüreklilik, korkusuzluk, yiğitlik.

 

Sevgili okurlar, CHP’nin 36. olağan kurultayı gerçekleştirildi. Kurultayda genel başkanlık için 4 aday vardı. Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, Ümit Kocasakal ve Ömer Faruk Eminağaoğlu.

 

Sevgili dostlar buraya kadar aslında herşey normalmiş gibi gözüküyor ama değil! Açıklayacağım ama adım adım gidelim.

 

4 aday nasıl 2 aday oldu?

 

CHP parti tüzüğünde bir kişinin genel başkanlığa aday olabilmesi için kurultay delegelerinin %10 imzasını alması gerektiği yazar. Yani bir aday %10 delegenin imzasını almadığı takdirde aday olamaz. Sayın Ümit Kocasakal ve sayın Ömer Faruk Eminağaoğlu %10 olan 127 delegenin imzasını alamadığı için aday olamadılar. Bu sebeple 127 imzadan fazla imza toplayan Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce aday oldular.

 

Mükerrer İmza

 

Bir delege her iki adaya da imza vermiş ise bu mükerrer imza olmuş olur. 166 imza toplayan Muharrem İnce’nin 49’u mükerrer çıkmıştır diye anons etti divan başkanı Yılmak Büyükerşen. Tüzük gereği %10 imza ile aday olmayı uygulayan divan, mükerrer imza meselesinde tüzükte yazılan “mükerrer imza veren delegeler divana çağrılıp teker teker sorulur” maddesini neden uygulamamıştır ve bir genel başkan adayından bir başka adaya bağışmış gibi salona aktarıldı? Ve bu mükerrer imza veren delegeler kimler? Açıklanmadığı taktirde şaibe vardır bu konuda.

 

Divan kurulduktan sonra genel başkanlık görevi biter. Orada olanlar genel başkan adayıdır. Ola ki olağanüstü hal olur kurultay divan kurulduktan sonra ertelenir. Peki genel başkan sıfatını kim üstlenir? Divan başkanı olan kişi olur. Öyleyse herkes genel başkan adayı ise, kurultay salonunda neden sadece Kemal beyin resmi var? Muharrem beyin, Ümit beyin, Ömer Faruk beyin neden yok? ADALET kurultayı mı?

 

Bir aday konuşuyor konuşmasından sonra müzik çalıyor. Diğer aday konuşuyor. Konuşmasından sonra müzik çalınmıyor ve rica ediyor adalet adına! Yine çalınmıyor! ADALET kurultayı mı?

 

Bir genel başkan adayı bin küsür imza toplamış. İmza toplayamayan aday adayları için kendisine imza veren delegelerden rica ederek gerekli imzaların onlara verilmesini sağlaması gerekmez miydi? Neden yapmadı? CESARET kurultayı mı?

 

Taban, halk, bütün salon “başkan İnce” diye bağırıp, salonu inletirken, sayın delegelerimiz bunları görmezden gelerek genel başkanlık için Kemal beye oy verdiler. Bu koltuğumu kaybederim korkusu değil de CESARET kurultayı mı?

 

Sevgili dostlar diyeceksiniz ki “yahu hep CHP’yi eleştiriyorsun.” Maalesef eleştirmek zorunda kalıyorum. Çünkü kendi söyledikleri ile uyguladıkları çelişen bir yönetim, ülke genelinde vatandaşın güvenini nasıl temin edecek? Edebilir mi? İnanır mı o halk size? İnanmaz! Dolayısıyla ülkenin genelini kazananı değil de o kazanana karşı sürekli kaybedeni eleştirmek istiyorum.

 

Dolayısıyla tekrar etmekte fayda var. CHP’yi kurtarmadan Türkiye’yi kurtarmak mümkün değildir.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ha Babam De Babam…

  29 Kasım 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET, SİYASET

  Eylem haber/ANKARA/Sevgül Bulut Malum ülkemiz yine bir seçime hazırlanıyor. Adaylar belirleniyor , partileri en iyi şekilde temsil edecek kişilerin tespitleri yapılıyor. Cumhuriyet Halk Partisi de kendine göre adaylar belirliyor isimler yavaş yavaş ortaya çıkıyor .Peki bu kişiler neye göre seçiliyor ? Kimler karar veriyor ?Seçilen adaylar parti değerlerine sahip çıkan kişiler mi? Parti üyelerinin desteklediği , üyelerin içine sinen , canı gönülden çalışmaya şevk veren isimler mi ? Yoksa yine çatı aday , herkesi temsil edecek sağdan da o...
 • LİDERLİK…

  13 Kasım 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET, SİYASET

  Eylem Haber/ANKARA/Sevgül Bulut Nedir liderlik? Lider ya da Önder, bulunduğu çevreye yarar sağlayan, süregelen gelenekte köklü değişiklikler yapan, çevreyi yönetmek için, sorumluluğu; sezgi, zeka ve bilgiye dayalı karar ve uygulamalarla taşıyan kişiye denir. Lider; elindeki gücü kullanabilme kapasitesine bağlı olarak, çevresini etkileyen kişidir. Evet bu tanıma bakarsak bizim liderde! bulunduğu çevreye çevresindekilere yarar sağladı tabularımızı yıktı mesela doğruluğun dürüstlüğün para etmediğini gösterdi bize ve ardından kitleleri s...
 • Adım Adım Yerel Yönetime!

  09 Kasım 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET, SİYASET

  Eylem Haber/ANKARA Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir değerlendirmesinde, “İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder” demişti. Rakamlar, Erdoğan’ın endişesini haklı çıkaran bir İstanbul tablosu ortaya koyuyor. 16 Nisan 2017 Anayasa referandumunda İstanbul’da seçmenin yarıdan fazlası “hayır” oyu kullandı (yüzde 51.35). 24 Haziran 2018’de, Cumhur İttifakı (AKP-MHP) yüzde 51 oy aldı. Bu oyların yüzde 42.7’si AKP’nin, yüzde 8.3’ü MHP’nindi. 2014 yerel seçimlerinde AKP adayı Kadir Topbaş yüzde 47 alırken, CHP adayı Mustafa Sarıgül yüzde 4...
 • Gelin Demokrasi saflarına katılalım…

  05 Kasım 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET, SİYASET

  EYLEM HABER/Bekir Perçin/MUĞLA Kapitalizmin yarattığı sorunlar işçi ve emekçilerin yaşantılarını felaket hale getiriyor. Hayatımızın tüm alanlarında eşitsizlik yaratıyor. Bir avuç zengin ise onların ürettiği zenginliğin zevkini, sefasını sürüyor. İşçi sınıfının gençleri ise;bu uçurumu iliklerine kadar hissediyor. Gençler geleceklerinden kaygı duymaya başladıkça öfkeleri de çoğalıyor. Genç arkadaşlarımız ise;bu uçurumdan kurtuluşun, her geçen gün artan yoksulluğun tek çözümünün örgütlü mücadeleden geçtiğinin farkında olması gerekiyor. ...