logo

Anti Demokrat Yöneticiler


Oğuz Gerçek
oguzgercek@hotmail.com

Daha önce yazmıştım belki okuyan dostlar okumaktan sıkıldı ama ben yazmaktan vazgeçmeyeceğim. Demokrasi neydi? Tekrar hatırlatmak gerekirse siyasal denetimin doğrudan doğruya halkın ya da düzenli aralıklarla halkın özgürce seçtiği temsilcilerin elinde bulunduğu, toplumsal ve ekonomik durumu ne olursa olsun tüm yurttaşların eşit sayıldığı yönetim biçimidir.

 

Geçtiğimiz günlerde CHP gençlik kollarının İstanbul il gençlik kolu kongresi oldu. Adaylardan birisi Burkay Düzce adında bir arkadaştı. Ben de kendisinin bu görevi yapacağına inandığım için desteklemiş, kazanmasına da sevinmiştim. Siyaset hayatımda yanıldığım tek hadisedir. Sevgili Burkay CHP gençlik kolları genel başkanlığı için tekrar aday olan mevcut genel başkan Emre Yılmaz’a bilmem kaç delegenin de ismini belirterek destek verdiğini sosyal medya hesabından paylaştı. Yorum yaptım, sildi. Paylaşımını paylaşarak düşüncemi tekrar paylaştım, engelledi.

 

Demokratik toplumlarda eleştiriler eleştirilen kişilerce gayet hoş karşılanır, eleştiriler doğru bulunmasa dahi hoşgörü ve demokrasi adına teşekkür edilir ve bu eleştiriler doğrultusunda doğruyu bulmak için bir yol çizilir.

 

Sevgili Burkay maalesef Türkiye’ye demokrasi getireceğini savunan Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul il gençlik kolu başkanı oldu. Kendisi sosyal demokrat olarak niteleyen arkadaşlar maalesef anti demokrat arkadaşlar olarak niteliksiz duruma getirdiler. Peki yaptığım yorum yani düşüncem neydi de sevgili Burkay buna dayanamadı?

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ne diyor? “Efendiler Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.” Gençlik kolları genel başkanlığında bırakın başka adayların çıkmasına da izin verin ve projelerini, fikirlerini dinleyin. Genel başkanlığa sadece Emre Yılmaz mı aday? Bir tek ondan mı ibaret? Sizler bir başka adayın fikirlerini, projelerini dinlemeyi bırakın aday çıkmasını dahi beklemeden bir adaya destek açıklaması yapıyorsunuz. Bırakın adaylar çıksın, kendilerini anlatsınlar. Gençler fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şekilde oylarını kullansınlar. Bu şekilde yaparak Cumhuriyet’in istediği fikri hür, vicdanı hür nesiller olamazsınız. Benim bu düşüncelerimi kongre salonunda CHP Muş il gençlik kolu başkanı Erkan Çakır kardeşim daha güzel ve esprili dil ile izah etti.

 

Sevgili Burkay çok dayanamadı.. Çünkü girdiği sistem, kullandığı sistem ve kullanacağı sistem anti demokratik anlayıştır.

 

Bakın bugün Habertürk’ü izlerken gazeteci Muharrem Sarıkaya şöyle bir ifade kullandı; “Kemal beye yakın bir milletvekili ile görüştüm ve dedi ki ‘inşallah Muharrem bey yeterli imzayı bulur da en azından kurultayımız demokratik görünümde geçer’”

 

Yani Kemal beye yakın milletvekilinin dediklerine bakarsak kongrelerimiz, kurultaylarımız demokratik biçimde geçmiyor. Ancak ikinci bir adayın çıkmasıyla kesin kazanacak olan aday yine kazanıyor ama en azından demokratik bir hava oluyor. Bu neden kaynaklanıyor biliyor musunuz? Delege ağalarından.. Ve Kemal bey ne demişti 2014 olağanüstü kurultayda? “Bir sendika ağaları var bir de parti ağaları. CHP’den parti ağalarını sileceğim, kapının önüne koyacağım.” Yapabildi mi? Yapamadı, yapamaz da! Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi’nin sistemi delege ağalığına bağlıdır. Kimin daha çok delegesi varsa o daha güçlüdür. Delegeler kendi fikriyle de hareket etmez. Ağa onu nereye yönlendirirse.. Dolayısıyla demokrasiyle çelişen anti demokratik yöneticilerin yerini, önce demokrasiyi CHP’ye getirecek olan gerçek sosyal demokrat yöneticilere ihtiyaç vardır.

 

Sayın Yılmaz Özdil’in dediği gibi “CHP’yi kurtarmadan, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurtarmak mümkün değildir.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TÜRKİYE EKONOMİSİ ÜZERİNE 1

  20 Aralık 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET, SİYASET

  Eylem Haber/ANKARA/Aydan Kelam Geçtiğimiz günlerde TÜİK(Türkiye İstatistik Kurumu) verilerinin açıklanmasıyla etkisini fazlasıyla hissettiğimiz krizin sayılarla tescilini görmüş olduk. İşsizlik geçen yıla oranla 0.8 artışla yüzde 11.4, Genç işsizlik oranı(15-24 yaş) geçen yıla oranla 1.6 artışla yüzde 21.6 oldu. İşsiz sayısı geçen yıla göre 330 bin kişi artarak toplamda 3 milyon 749 bin kişiye ulaştı. Sayıları bir kenara bırakacak olursak ortalama her 5 gençten 1'i işsizdir. Türkiye'de genç nüfusun(15-24 yaş) 12 milyon 983 bin (%16...
 • Ha Babam De Babam…

  29 Kasım 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET, SİYASET

  Eylem haber/ANKARA/Sevgül Bulut Malum ülkemiz yine bir seçime hazırlanıyor. Adaylar belirleniyor , partileri en iyi şekilde temsil edecek kişilerin tespitleri yapılıyor. Cumhuriyet Halk Partisi de kendine göre adaylar belirliyor isimler yavaş yavaş ortaya çıkıyor .Peki bu kişiler neye göre seçiliyor ? Kimler karar veriyor ?Seçilen adaylar parti değerlerine sahip çıkan kişiler mi? Parti üyelerinin desteklediği , üyelerin içine sinen , canı gönülden çalışmaya şevk veren isimler mi ? Yoksa yine çatı aday , herkesi temsil edecek sağdan da o...
 • LİDERLİK…

  13 Kasım 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET, SİYASET

  Eylem Haber/ANKARA/Sevgül Bulut Nedir liderlik? Lider ya da Önder, bulunduğu çevreye yarar sağlayan, süregelen gelenekte köklü değişiklikler yapan, çevreyi yönetmek için, sorumluluğu; sezgi, zeka ve bilgiye dayalı karar ve uygulamalarla taşıyan kişiye denir. Lider; elindeki gücü kullanabilme kapasitesine bağlı olarak, çevresini etkileyen kişidir. Evet bu tanıma bakarsak bizim liderde! bulunduğu çevreye çevresindekilere yarar sağladı tabularımızı yıktı mesela doğruluğun dürüstlüğün para etmediğini gösterdi bize ve ardından kitleleri s...
 • Adım Adım Yerel Yönetime!

  09 Kasım 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET, SİYASET

  Eylem Haber/ANKARA Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir değerlendirmesinde, “İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder” demişti. Rakamlar, Erdoğan’ın endişesini haklı çıkaran bir İstanbul tablosu ortaya koyuyor. 16 Nisan 2017 Anayasa referandumunda İstanbul’da seçmenin yarıdan fazlası “hayır” oyu kullandı (yüzde 51.35). 24 Haziran 2018’de, Cumhur İttifakı (AKP-MHP) yüzde 51 oy aldı. Bu oyların yüzde 42.7’si AKP’nin, yüzde 8.3’ü MHP’nindi. 2014 yerel seçimlerinde AKP adayı Kadir Topbaş yüzde 47 alırken, CHP adayı Mustafa Sarıgül yüzde 4...