GÜNDEMMANŞETRÖPORTAJLARSİYASET

ASLAN’LA GENÇLİK VE GENÇLİĞİN TEMSİLİYETİNİ KONUŞTUK

Eylem Haber/ANKARA

CHP Muğla İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı ve Menteşe Belediye Meclisinin tek Genç Aday Adayı 26 yaşındaki Şehir Plancısı Nurten Burçin Aslan ile adaylık vizyonu ve hedefleri üzerine interaktif bir ropörtaj gerçekleştirdik

Aslan, adaylığının Muğla Gençlik Örgütleri tarafından tasarlanmış “kadroların gençleşmesi” amaçlı bir projenin ürünü olduğunu aktardı.

Muğla Nüfusunun yaklaşık %15’inin 18-30 yaş arası gençlerden oluştuğunu ancak bu yaş aralığındaki gençlerin yerel ve genel siyasette %1 temsiliyet hakkı bile elde edemediğini saptadıklarını söyleyen Aslan, aynı zamanda Muğla Cumhuriyet Halk Partisi Üyelerinin yaklaşık beşte birinin de genç olduğunu ve yine temsiliyetinin %1’e ulaşmadığını saptadıklarını da aktardı.

Bu demografik verileri sandığa katılım verileri ile karşılaştırdıklarında bu yaş aralığındaki kitlenin ideolojik olarak kendi partilerine daha yakın olduğu halde sandığa gitmediklerini gördüklerini söyledi. Yaptıkları araştırma sonucunda hem Muğla’lı gençliğin hem de üniversite için Muğla’ya yerleşmiş gençliğin kendilerini siyasi mecralardan uzak hissettiklerini saha çalışması ile gördüklerini söyledi. Genç adayların, gençlik ve kamu kurumları arasında köprü görevi görmesi ve genç seçmene bir muhatap oluşturması amacıyla, kadrolarda daha fazla genç yer alması ile partilerinin oy artışını hedeflediklerini aktardı.

 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde eğitim gören yaklaşık 41.000 öğrencinin yaklaşık 22.000’i Üniversitenin bulunduğu Kötekli Mahallesi’nde, yaklaşık 7000’i Menteşe İlçe merkezinde ve yaklaşık 12.000 öğrenci de diğer ilçelerde yaşamakta; Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencilerinin yarısından fazlasının ikametini Muğla’ya taşımadığı ve herhangi bir çalışma yürütülmezse seçim tarihi memleketlerine gidip oy kullanmalarına uygun bir tarih olmadığı için, önümüzdeki yerel seçimlerde oy kullanamayacaklarını bunun da gençliğin iradesinin sandıkta yer bulamamasına neden olacağını söyledi.

 

Tüm bu fizibilite çalışmalarının sonrasında gençlik örgütleri olarak ana hedeflerinin Üniversite öğrencisi yoğunluklu bölgeler olacağını ve kendi çalışmalarını da bu hedef kitle üzerinde yürüteceğini açıklayan Aslan, yakında Kötekli Mahallesinde CHP Muğla Üniversite Komisyonu ile birlikte ev ziyaretlerine başlayarak seçim çalışmalarına start vereceğini söyledi.

 

Günümüz Türkiye’sinin geçmişteki siyasal kampanyalara cevap vermediğini düşünen Aslan; kampanyalarının alışılagelmişin dışında olacağını söylerken,  gençlerin Kentleri Yönetmeye hazır olduklarını ve bu ülkede söz sahibi olduklarını ortaya koyacakları için büyük bir heves ve heyecan içerisinde olduklarını da ekledi.

 

“Genciz, nitelikliyiz, cesuruz!” diyen Nurten Burçin Aslan’ın özgeçmişi de şu şekilde;

1992 Yılında, Muğla’da hemşire bir anne ve çevre sağlığı teknisyeni bir babanın ilk çocuğu olarak dünyaya geldim. 16 yaşında Ege adında bir erkek kardeşe sahibim.

İlköğrenimimi 1998-2006 yılları arasında Ula Atatürk İlköğretim Okulunda, Ortaöğrenimimi 2006-2010 yılları arasında Muğla Anadolu Lisesi’nde, Yükseköğrenimimi ise Süleyman Demirel Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde tamamladım.

Çocukluk yıllarımdan bu yana bilim, teknoloji, siyaset, felsefe ve müzik ilgi alanlarım içerisinde oldu. Babamın KESK’e bağlı “Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası” (SES) Şube Başkanlığı görevini yürütmesi nedeniyle emek mücadelesinin içerisinde yetiştirildim.

İlköğretim yıllarımda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri” projesinin ilk yılında; Ula İlköğretim Okulu Okul Başkanlığı’na, Ula Okul Başkanları İlçe Temsilciliği’ne ve Muğla Okul Başkanları İl Öğrenci Meclisi Divan Kurulu Üyeliği’ne seçildim ve çalışmalar yürüttüm.

Üniversite Yıllarımda ise iki sene fakültemiz öğrencileri tarafından kurulan “Tasarım ve Planlama Kulübü”nde Yönetim Kurulu üyeliği ve üç sene TMMOB Şehi̇r Plancıları Odası Isparta SDÜ Öğrenci Komisyonu Temsilciliği görevlerini yürüttüm.

Lisans eğitimimi tamamlayıp memleketim olan Muğla’ya döndüğümde, 3 senedir üyesi bulunduğum Cumhuriyet Halk Partisi saflarında aktif siyasal hayatıma başladım. 10.01.2016 tarihinde yapılmış olan İl Gençlik Kolları Olağan Kongresi’nde seçilerek  CHP Muğla İl Gençlik Kollarında Bilişim ve İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini üstlendim. 07.01.2018 tarihinde yapılmış olan İl Gençlik Kolları Olağan Kongresinde de  yeniden seçilerek, CHP Muğla İl Gençlik Kollarında Bilişim ve İletişimden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevimi halen sürdürmekteyim.

Isparta’da ve Muğla’da Özel İmar Planlama ofislerinde çalıştıktan sonra, 2018 Nisan itibariyle kendime ait İmar Planlama Ofisimde “Şehir Plancısı” ünvanı ile meslek hayatımı sürdürmekteyim.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: