logo

CHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Hasan Yağız Eylem Habere Konuştu

 

Hasan Yağız, 1965 doğumlu, Erzurumlu ve 2 çocuk babasıdır. Lise mezunudur, lise zamanlarında siyasi örgütlere katılarak siyasi hayatı başlamış. SHP’de siyasete başlamış demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum örgütlerinin yanında bulunmuş ve birçok projede desteği olmuştur. Röportajımıza soru cevap şeklinde devam ediyoruz.

1)Kurultay hakkında değerlendirmeniz nedir?

“Bizim partimizin geçmişine bakarsak Deniz Baykal zamanına o zamanlarda üyelerimiz biraz artmıştı Kılıçdaroğlu geldi daha yükseldi. CHP değerlendirmesinde ise demokrasiyi ön planda tutan bir partiyiz ama kurultayda çıkan sonuca baktığımız demokrasiyi hala içselleştirmemiş gibi duruyoruz. Yerel yerlerde seçimler yapılırken üyenin aktifliğine, katılmış olduğu eylemlere ve projelere bakılarak yapılmalı ama ne yazık ki böyle biraz eksiklerimiz var.”
2) 9 – 10 Mart da tüzük kurultayı var bununla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

“Tüzük kurultayını değerlendirme olarak bakarsak kısmı olarak değil komple düzenlenmeli yani bir kısmı düzenlenip diğer kısmı aynı kalmamalı hepsi düzenlenmeli.”

3)Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?

“Bakıldığından şuan meclis de başkanlık yapanlar, geçmişleri kirli insanlar 1960 yıllarında solcuları ölümüne neden olan insanlar meclis de başkanlık yapıyor. Bu tür insanlar Cumhuriyetin her şeyini yok etmeye çalışıyorlar. Daha önce özelleştirilen birçok devlet kurumuna bağlı olan şirketlerin çoğu yabancılara satıldı yani Erdoğan dışarıda ki kişilere satıyor çoğu şeyi, buda insanın aklına neden dışarı satılıyor sorusunu getiriyor, bakıldığında çıkar ilişkisinin olduğunu gösteriyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler de şeker fabrikasının satılmama yanlısıyız ve elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.”

4)AKP ve MHP’in cumhur ittifakı hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?

“Şimdi geçmişe baktığımız da MHP’in Alpaslan Türkeş zamanına o zaman Mustafa Kemal Atatürk’ü değerleri korunuyordu, şimdi AKP ve MHP Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptıklarını silmek için elinden geleni yapıyor.  AKP dışa bağlı bir partidir dışarıda ki çoğu ülke ile anlaşma sağlamış ve sözler vermiştir bu sözleri de tutabilmesi için iktidar olması gerekmekte buda oya bağlı olduğundan MHP ile ittifak içerisine girmişlerdir.”

5)İnsanlar neden Cumhuriyet Halk Partisine oy versin?

“AKP’in yaptıklarına bakarsak sosyal devlet ortadan kalkıyor, yargı bağımsızlığı ortadan kalkıyor, kişinin yaşama ve mülkiyet hakkı da ortadan kalkıyor bunlara bağlı olarak. Bu durumları kollayan bir parti var oda Cumhuriyet Halk Partisi bundan dolayı insanlar oy vermelidir.”

Röportajımızın ayrıntılarını aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz.

 

 

 

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?