GÜNDEMMANŞETRÖPORTAJLARSİYASET

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer Eylem Haber’e konuştu!

Eylem Haber/Ankara

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer Eylem Haber’in sorularını yanıtladı.Seçime yönelik açıklamalarda bulunan Taşcıer CHP’nin bundan sonraki yol haritası ile ilgilide açıklamalarda bulundu.

İşte o açıklamalardan satır başları;

1)Tanımayanlar için Gamze Taşcıer kimdir?

Ankara doğumluyum. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitirdim. Mamak’ta 2004 yılından beri serbest eczacılık yapıyordum, milletvekili seçilene kadar.  14 yaşımdan beri partimizin içindeyim. Çocukken pankart ve bayrak asma işlerine bizler koşardık. Ailem de uzun süredir partimiz için çalışıyor. Çocukluktan beri Atatürk’e hayranlığım var. Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti olan bir partinin herhangi bir kademesinde olmak, bana onur veriyor. Anlayacağınız kendimi ifade ederken partimden söz etmeden eksik kalıyorum, çünkü hayatımın tam da içinde beni kapsayan bir etkisi var. 1999, 2004, 2007, 2009 yıllarında yapılan yerel ve genel seçimlerde Etimesgut ve Mamak’ta aktif olarak çalıştım. 2011 genel seçiminde Ankara 1. Bölge 14 sıra Milletvekili adayı oldum. 2014 yılında Keçiören İlçesi Geçici Yönetim Kurulu üyeliği yaptım. 2015 genel seçimi öncesinde gerçekleştirilen önseçimde Ankara 1. bölgede 5. seçildim. 7 Haziran ve 1 Kasım genel seçimlerinde aynı bölgede 9. sıra Milletvekili adayıydım. 2016 ve 2018 Büyük Kurultaylarında PM üyesi seçildim. Yaptığım çalışmaların içinde en çok önemsediğim; Genel Merkezimiz ’de 15 Temmuz darbe girişimi ardından KHK’larla mağdur edilen vatandaşlarımız için kurulan komisyonun üyesi olmamdır. Bu komisyonda görev aldım ve bine yakın mağdurla yüz yüze görüştüm. OHAL döneminde yaşanan mağduriyetlerin ne büyük boyutta olduğunu o zaman gördüm. Kamuoyunun bilgilenmesi amacıyla çeşitli girişimlerde bulundum. 2017 yılında Ankara Eczacı Odası başkan adayı oldum ve Türk Eczacıları Birliği Delegasyon üyesi seçildim. Kadın ve çocuk hakları, sosyal güvenlik, sağlık ve ilaç politikaları hakkında çalışmalar ve projeler yapmaktayım. Bunun dışında evliyim ve dünya güzeli bir kızım var Bahar. Bir kızımız daha olacak O da Nehir. Hayatın her alanında mücadele eden, sosyal sorumluluğu olan biriyim. Çevremde olup bitenlere kayıtsız kalamıyorum bu yüzden pes eden bir yapım da olmadığı için mücadele vazgeçilmez oluyor.

2)24 Haziran seçimleriyle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iktidara geldiği 2002 yılından itibaren Türkiye’de seçim deyince sandık güvenliği, müşahit eğitimi vs. gibi güvenlik kaygısı ciddi anlamda arttı. Her seçimde “Yine ne yapacaklar” diye endişe içinde bekliyor vatandaşlarımız. Maalesef seçim deyince artık hile akla gelen ilk şey oluyor. Bunun dışında seçimin adil bir seçim olduğunu söylemek çok güç olur. Medyayı cendereye almış, devletin bütün imkanlarını kendi için seferber etmiş bir tek adam karşısında seçim çalışması yürüten bizler yine de bu adaletsizliğe karşı direndik. Biz uzun zamandır adil bir seçim görmedik diyebilirim.

3)Sizce Türkiye de Adalet var mı?

Şöyle düşünün bir ülkede seçim güvenliği yoksa adil bir ortamda seçim yapılamıyorsa o ülkede adaletin olduğunu söyleyebilir miyiz? Bakın memlekette hapishanelerin kapasiteleri 4 katı civarında dolu. Gazeteciler mahkûm. Milletvekilleri tutuklu, bizim milletvekilimiz Sayın Enis Berberoğlu tutuklu. Böyle bir ortamda adaletten söz etmek mümkün değil. Biz adalet talebiyle 25 gün 432 km yol yürüdük. Bizimle birlikte yürüyen yüz binler, milyonlar oldu. Böyle tarihi bir eylemin yapıldığı bir ülkede, milyonlar adalet için yürüdüyse demek ki bu büyük bir eksiklik.

4)CHP’nin bundan sonraki yol haritası nasıl olacak süreç ile ilgili ne söylemek istersiniz?

Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkenin tarihidir. Bu tarih, Cumhuriyet hafızasını diri tutacak ve her ne koşulda olursak olalım yılmadan, vazgeçmeden mücadele edecektir. Muhalefeti tamamen susturmaya çalışan bir iktidara karşı, yaratmak istedikleri korku imparatorluğuna karşı, tehditlere, gözdağlarına karşı mücadele etmeye devam edeceğiz elbette. Bizim kodlarımızda var mücadele. Parlamentoyu sıfırladıklarını düşünüyorlar ama bizim için muhalefet hiçbir zaman sadece parlamentoda olmadı.  Biz Gazi Meclisimizi eski saygınlığına ve değerine kavuşturana kadar her yerde muhalefet edeceğiz. Üstelik toplumumuzun huzura ve adalete erişmesi için yapılması gereken her türlü eylemi yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

5)Türkiye’ye getirilen yeni sistemle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Biz başından beri parlamenter sistemin korunması için mücadele verdik. İktidar parlamenter sistemin aksaklıkları olduğunu öne sürüyor, işleyişi yavaşlattığını iddia ediyor fakat çok önemli bir şeyi gözden kaçırıyor, o sözünü ettikleri yavaşlık sayesinde bu mecliste ne çok kanunun hataları tespit edildi. Hatırlayın daha geçen yıl “çocuk tecavüzcüsüyle evlendirilsin” diye önerge veren AKP’nin bu girişime muhalefet müdahale etti, halk da tepki gösterdi ve bu öneri geri çekildi. Burada bir denetleme sistemi olmazsa bu tür vakaların yaşanması kaçınılmaz olur. Biz bu durumda toplumsal muhalefeti de dinamik tutup birbirimizi güçlendirerek hareket etmek zorundayız.

6)CHP’nin Başkentte tek kadın milletvekilisiniz ve bu süreçte başta şiddete uğrayan kadınlar olmak üzere Başkentli kadınlar ile ilgili projeleriniz var mı? Varsa bunlar nelerdir?

Keşke aklımızdaki projeleri uygulamak için uygun bir zeminde olsaydık da projeler üzerinden gelişim odaklı hareket edebilseydik. Bu ülkede kadınlar kazanımlarını kaybetmekle yüz yüze maalesef. Her gün bir cinayet, bir tecavüz haberi ile uyanıyoruz. Sokakta olma özgürlüğümüzü bile kısıtlayan söylemler iktidarda ve biz kadınları bırakın eşit yurttaş olarak görmeyi insan yerine koymayan, eve hapsetmeye hevesli bir akıl var karşımızda. Bu anlamda başkentte partimizin tek kadın vekili olarak sorumluluğum çok büyük. Kadın örgütleri ile dirsek temasında yürüteceğim çalışmalarımı bu kötü gidişi durdurmaya odaklayacağım. Projelerimiz çok. Özellikle kadın ve çocuk odaklı projelerimiz var. Ben Eczacı olduğum için sağlık alanında da söyleyecek sözlerim olacaktır. Daha önce de söyledim; sosyal sorumluluğu yüksek bir yurttaş olarak, aynı bilinçle millete faydalı olacak her organizasyonun içinde yer alarak çalışmalarımı sürdüreceğim.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: