GÜNDEMMANŞETSİYASET

CHP ANKARA MİLLETVEKİLİ NİHAT YEŞİL: “ANKARA ÇEVRE DÜZENİ 2038 PLANINA” KARŞI DAVA KİM TARAFINDAN NEREYE AÇILDI?

Eylem Haber/Ankara

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil’den :ANKARA ÇEVRE DÜZENİ 2038 PLANINA” KARŞI DAVA KİM TARAFINDAN NEREYE AÇILDI?

Ankara Çevre Düzeni 2038 planına göre yapıldığı iddia edilen 25.000 ölçekli nazım plan değişiklikleri ve revizyonları ile şekillenen Ankara kent bütününe ait,  tek elden kapsamlı yeni nazım planlar da üretilmemiştir.

Yapılan incelemede, Ankara’nın kent Anayasası niteliğindeki, Ankara’nın yeni Çevre Düzeni Planı 2038’ e karşı İdare mahkemelerinde devam eden bir davaya da rastlanamamıştır.

Gelinen noktada; 2023 eski nazım planlar  üzerinden overlok rant yamaları ile kent şekillendirilmektedir. 2038 Ana plana, dava açıldıysa hangi mahkemeye açılmış? Dava ret edildiyse? Ret gerekçesi konusunda kamuoyunda  şüpheli durumlar oluşmuştur.

Keza, 13 OCAK 2017 tarihli 116 sayılı Ankara BŞB meclis Kararı ile;  “Ana planın “sadece kentsel alan dışı alanlardaki alt ölçekli planlarda bağlayıcılığı olacak” ilke kararına”  karşı da açılmış bir dava bulunmamaktadır.

Ankara’nın yarısı için bağlayıcılığı olan kent bütünü ana planı ve onun stepnesi sipariş ulaşım ana planı 2038’ in yarım yamalak çelişkili öngörüleriyle Başkent’in kent vizyonu ve kaderi; parçacı planlama ve lokal davalaşmalar ile  belirlenemez.!

Belediye Başkanlarına, Meslek odalarına ve Ankara Kamuoyuna duyurulur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: