logo

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek Eylem Habere Konuştu

Dursun Çiçek, 25 Ocak 1960’ta Tokat Reşadiye’de doğmuş. Emekli Subay; Kara Harp Okulu İşletme Bölümünü ve Harp Akademilerini bitirmiş. Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme Anabilim Dalında doktorasını yapmış. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenimine devam etmektedir.

TSK’nın çeşitli komuta kademelerinde, Tiran-Arnavutluk’ta Çok Uluslu Kuvvet Karargâhında Plan ve Prensipler Şube Müdürü, Bilgi Destek Tim Komutanı olarak görev almıştır. Röportajımıza soru cevap olarak devam ediyoruz.

 

1) Siyasete nasıl başladınız ve neden CHP’yi seçtiniz?

“Öncelikle CHP’nin iki tane özelliği var; birincisi Atatürk’ün partisi olması, ilke ve bütün temellerini Atatürk’ün atması, ikincisi ise Ergenekon ve kumpas davalarında CHP’nin ve CHP’li milletvekillerinin sürekli yanımızda olması sayesinde içeriden çıktından sonra hiç düşünmeden Cumhuriyet Halk Partisinin siyasetine katıldım.”

2) CHP’li Belediye başkanlarına baskı olduğu söyleniyor ve görevden alınmalar oluyor bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?

“Baskı her boyutta var belediyelere, milletvekillerine, ilçe başkanlarına, partili olanlarımıza vb. gibi birçok kişilere olmakta. Belediye başkanlarımız görevlerden alınıyor şuan bu konuda mağduruz ve CHP’li olan vatandaşlarımız bu mağduriyete sahip çıkmalıdır; Sayın Erdoğan da biliyorsunuz ki mağduriyet sayesinde iktidara gelmiştir, bizim milletimiz mağduru ve masum olanı sever bende o mağdur olanlardandım bu sayede bende CHP’ye sahip çıktım, milletimizin de mağdura sahip çıkmasını beklemekteyim.”

3) Afrin operasyonu ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

“Öncelikle Suriye tarafındaki sorunları etkisi olan kısımlardan birisi bizim iktidarımız, bu sorunlar; pkk yardım yataklık, fetoya yardım yataklık gibi sorunlar var bunları günü gelecek yargı önünde hesaplaşacağız. Zeytin Dalı harekâtı içinse Türkiye için gerekli olduğuna inanıyorum ve PKK’nın oradan temizlenmesi gerekmekte, Cumhuriyet Halk Partisi ise Mehmetçiğin arkasındadır.”

4) Askerlik görevini yapan bir asker yasa gereği oy kullanamıyor bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?

“Askerlikte emir komuta olduğundan dolayı kapalı ortamlarda komutanlar şu partiye oy verin şeklinde baskı yapabilirler diye bundan dolayı yasa ile engellenmiştir, bu sadece er ve erbaşlara olan bir kanundur. Cumhuriyet Halk Partisinin getireceği yazlık askerlik uygulaması olduğundan 10 hafta kişiler askerlik yapacak tabi iktidar olduğumuz zamanda bu olacak bir şey. “

5) Türkiye Ekonomisi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

“Şimdi baktığımız ticaret yapan sıkıntılı, esnaf sıkıntılı bir durumda çünkü siyasetten kaynaklı bir durum var ortada diğer ülkelerle aramızı iyi tutmadığımızdan bununda etkisi ister istemez ekonomiye yansımaktadır, bu konuda çözüm için iktidarın değişmesi gerekmekte yoksa bu şekilde devamı sürdüğünde ekonomik kriz oluşacaktır.”

6) CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin’in bir açıklaması var 100 kişiden 68 borçlu diye ve asgari ücrete yapılan bir zam var bunlarla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

“Bu konuda bakıldığında işsizlikten dolayı çıkan bir durum var ve ne yazık ki gençlerde işsizlik oranı %25 olmuş durumda işçiye hakkı artık verilmiyor bu gibi durumlarda olunca insanlar borca yöneliyor. Seçmenin artık şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekmekte 15 yıldır hep aynı iktidara oy veriyorlar şimdi başka partilere iktidarlık şansları vermeliler. İktidar artık eski iktidar değil yani eskiden Keçiören de oturan Erdoğan nerede şimdi sarayda oturan Erdoğan nerede; artık her şey saraydan yönetiliyor 316 tane milletvekili var biz ne kadar çalışsak da iş parmak kaldırmaya gelince kabul olmuyor çünkü o 316 kişiye de saraydan emir geliyor. Duruma bakıldığında adalete, insan haklarına yapılan durumlar ne yazık ki ortada ve tek başlı sistem gelmiş durumda seçmen iyi düşünüp seçim yapmalıdır.”

7) CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?

“Bir bayan olarak il başkanımız oldu kendisi eskilere bakarak atılan twitler hakkında kendisi zaten açıklama yapacaktır. Canan hanım seçimle gelmiş bir başkandır ve kendi iç meselelerimiz olduğundan Sayın Erdoğan’ın hedef göstermesi çok saçmadır, biz kendi sorumlarımızı içimizde halledebilen bir partiyiz bundan dolayı Sayın Erdoğan’ın yaptığı açıklamaları yersiz bulmaktayım.”

8) Türkiye için bir öneriniz var mı?

“İktidar yani Erdoğan 2002 ve 2007 deki Erdoğan değil, pkk yardım yataklık yaptı, Barzani ile yardım yataklık yaptı, Ergenekon ve kumpas davalarında ve şimdiki Suriye sorununda etkisi olmuş bir kişidir. Ekonomi açısından da baktığımız da dış ülkelerle arasını iyi tutmamaktadır bundan dolayı Türkiye’nin durumu şuan kötü bir durumda bu durum yine seçmenlerimize düşmektedir iyi düşünerek seçim yapmaları gerekmektedir her şey saraydan gelen emire bağlı olmuş durumdadır.”

9) İyi Parti hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?

“2007 tarihinde AKP iktidara gelmesinin en büyük sebebi yeteri kadar sağ partinin olmamasıydı şimdi iyi partinin çıkması ile bu sorun giderilmiş bir durumda 316 milletvekili artık ayrılmaya girecektir merkez sağdaki eksiklik iyi parti sayesinde artık giderilecektir. 2019 seçimlerinde bunun etkisini göreceğimize de inanıyoruz.”

10) İnsanlar neden Cumhuriyet Halk Partisini seçsin?

“İnsana değer veren, parti içi demokrasiyi yaşatan, vekillerinin kim olması gerektiğini vatandaşa ve partisine soran, tek parti ve tek yönetici değil ortak yönetimi paylaşan ve insan düşüncelerine dinine saygı gösteren bir parti olduğundan insanlar Cumhuriyet Halk Partisini seçmelidir.”

Röportajın ayrıntılarını aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz.

 

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?