logo

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt Eylem Habere konuştu!

EYLEM HABER/ANKARA/Orhan Uçar

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt Eylem Haber’den Orhan Uçar’a değerlendirmelerde bulundu.

İşte o açıklamalardan satır başları;

1)Hüsnü Bozkurt Kimdir?

Hüsnü Bozkurt 27 Aralık 1950 yılında Çanakkale’nin Ezine ilçesinde doğmuştur.Bir memur ailenin büyük oğlu olarak ilk ve orta öğretimini Anadolu’nun çeşitli il ve ilçelerinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi  Tıp Fakültesinden 1973 yılında mezun oldu.1980 yılında KBB Uzmanlık Eğitiminin ardından atandığı Konya’da 35 yıl hizmet vermiştir.1980-1987 yıllarında Konya Asker Hastanesinde KBB uzmanı olarak görev yapmış,1987 yılında askerlikten istifa ile ayrılmış ve siyaset yapmaya başlamıştır.

2)Kurultay süreci ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Kurultay  Olağan olarak gerçekleşen bir Kurultay daha önceden zamanı ve yeri bilenen ve planlanan bir kurultaydır. Kurultay da bir sonuç bildirgesi hazırlandı ve tüm kurultay delegelerinin oylarıyla kabul edildi ve parti organlarının seçimi yapıldı o seçim sonunda Genel Başkanımız ve Pm (Parti Meclisi)belirlendi.9-10 Martta Tüzük Kurultayı yapıyoruz. Tüzüğümüzü yeniden düzenleyip yolumuza devam edeceğiz.

3) 9-10 Martta yapılacak olan tüzük Kurultayı ile ilgili neler söylemek istersiniz? Tüzükten beklentileriniz nelerdir?

CHP 1. Kurultayını 4-11 Eylül 1919 Sivas Kongresi olarak kabul eden bu anlamda da bu Ülkeyi kuran ve kurtaran Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından 9 Eylül 1923 yılında Türkiye’nin kurucu partisi olarak bilinen Dünyada eşi benzeri olmayan bir siyasi partidir.Tüzük değişen durumlar ve gerekliliklerle beraber zaman zaman yenilenmelidir. Tüzük Kurultayında ki amaç daha Demokratik ,daha laik ve Ülkenin sorunlarına ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilecek bir Tüzük beklentimiz var.

4)Şeker Fabrikalarının özelleştirilmek istenmesiyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Benim bölgemde bulunan Ilgın Şeker Fabrikası geçen yıl 33 Milyon (Trilyon) kâr etmiş bir fabrika keza Afyon Şeker  Fabrikası  kârda olan bir fabrikadır.Şeker Fabrikaları sadece şeker üretimiyle tanımlanabilecek bir kuruluş değildir.Şeker Fabrikaları pancar çiftçisine,maya sanayisine ,kimya sanayisine de katkı sunan bir kuruluştur.Şeker masum bir besin değildir ancak aralarında en masumu yine pancardan yapılan şekerdir.Fabrikalarda gereken modernizasyon çalışmaları yapılsa daha çok kâr edebilecek bir kuruluştur.Zarar da etse kapatmak yada satmak yerine yenilerini açmak lazım Anadolu Pancar ekim kuşağı içerisindedir ve aynı bölgede oksijen üretimine katkı sunan toprağı da besleyen bir bitkidir ve binlerce belki milyonlarca insan geçimini buradan kazanmaktadır.İnsan dostu ve emek dostu bir pancardır.İnsanların işinden tutun pancar çiftçimize kadar etkileyecek olumsuz bir durumdur.Genel Merkezimiz tarafından 22 Milletvekilimizle beraber bir komisyon kurduk ve bütün özelleştirilmek istenen fabrikaları tek tek geziyor oradaki işçilerimize de destek oluyoruz.

5)Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar birliği Kuruluşlarının isimlerinin önündeki Türk ve Türkiye ifadesi kaldırılmak isteniyor. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Çok yanlış buluyorum.Cumhurbaşkanlığı makamında oturan AKP Genel Başkanlığı yapan Sayın Recep Tayyip Erdoğan kendi gibi düşünmeyen kurumlara ötekileştirme ve kötüleme çabalarını sürdürüyor.İsminin başında Türk ve Türkiye ifadesi bulunan bir çok kuruluş var .Meclisimizin isminde de Türkiye geçiyor ve bunca kurum kuruluş varken sadece 2 kurumun sırf Cumhurbaşkanı gibi düşünmüyor diye isminden bu ifadelerin kaldırılmak istenmesi müdahale edilmesi çok yanlış.Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ötekileştirici ve ayrıştırıcı bu tavırdan bir an önce vazgeçmesini tavsiye ediyorum.

6)2019’da CHP için bir ittifak söz konusumudur?

Öncelikle büyük bir haksızlığı ortaya koyan Cumhur ittifakı adı verilen cumhur=halk demek ittifak=birleşme demek bu halk birleşmesi diye adlandırdıkları ittifaktan daha çok “Siyasi Kalpazanlık” yasasıdır.Çok açık biçimde YSK’ya  17-18 Milyon fazla bastırılan filigranlı olduğu iddaa edilen mühürsüz olanlarında kabul edileceği söylenen bir hukuksuzluk ortadır.Neredeyse gizli oy açık tasnif yerine açık oy gizli tasnifi savunacak kadar hukuksuzluk yapılmaya çalışılmaktadır.Bu ittifak adı verilen yasa Türkiye’de dürüst adil bir seçimin yapılmasını engelleyecek bir durumu ortaya koyuyor.Bu yasayla birlikte bu seçimi kim kazanırsa kazansın ortada bir şaibe bırakacak ve dürüstlüğü tartışılacaktır.Bu yasa sahte oy devşirmeye yönelik bir yasadır.Bu yasa tekrar söylüyorum siyasi kalpazanlık yasadır.

7)Afrin Operasyonuyla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Afrin Operasyonu 6 yıldır bizim sürekli ikazlarımıza rağmen yanlış mezhepçi ve yanlı Suriye politikalarının başımıza açtığı bir meseledir.Haklı olarakta Türkiye ve TSK müdahale aşamasına gelmiştir.Türkiye sınırında kilometrelerce bir terör örgütü yapılanmasına tabiki müdahale edecektir.AKP’nin yaptığı yanlış politikalar durumu bu noktaya kadar getirmiştir.Müdahale kesinlikle doğrudur.Hatay sınırımızıa 38 kmlik bir noktada devam etmektedir. Oradaki bu terör örgütlerinin pyd-pkk’nın hamisi de Amerika ve Rusyadır.Bu örgütleri terör örgütü olarak görmemektedirler.Askerin işine karışmamak gerekiyor.Ordumuz neyi nezaman nasıl yapacağını bilir.Bizim siyasetçiler olarak tek yapmamız gereken şey birlik ve beraberlik içinde Ordumuzun arkasında durmak olacaktır.

8)Neden CHP?

İnsanımız son derece aziz ve mübarek Anadolu insanıdır. Bizler 4000 yıllık bir kültürden geliyoruz.Anadoluda Kürdüyle,lazıyla,çerkeziyle,boşnağıyla,hristiyanıyla,Müslümanıyla,alevisiyle,sünnisiyle 80 Milyonluk ciddi bir Ülke yarattık.Nasıl yarattık bunu 1918 yılında 1.Dünya savaşından mağlubiyetle ayrılan Osmanlı Devletinin yerine yıkılmış parçalanmış Devletin yerine Ulusal Kurtuluş Mücadelesini başlatan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla yarattık bu ülkeyi.Bu millet çok aziz bir millet,nasıl 1919’da halife padişahın arkasından değilde Çanakkale Kahramanı  Sarı Paşanın arkasından gitmeyi becerdiyse bugün de emperyalist planlara ortaklık eden tarihin en onurlu en ahlaklı Devletini neredeyse Emperyalist planların oyuncağı haline getiren bu anlayışların karşısında durmayı da bilecektir.CHP’nin tarihi birikimi ve becerisi ve yarına yönelik söylemleri bu Ülkeyi refah düzeyine taşıayacak söylemlerdir.CHP büyük bir partidir. CHP’nin büyüklüğü dün aldığı bugün aldığı oylar ile ölçülmez CHP baraj altında kaldığında da 27 yıl tek başına bu ülkeyi yönettiğinde de dünde,bugünde büyük bir partidir.Bizim yapmamız gereken CHP’yi büyültmek değil CHP’nin plan ve programlarını doğru anlatabilmektir.Biz bunu başarabilirsek Kadınlarımızın ,Gençlerimizin bizi anlayacağını ve oy vereceğine yürekten inanıyorum.80 Milyonluk Türkiye’nin nerden baksanız %70 i çocuklarını Atatürk’ün laik Cumhuriyetiyle ,eğitim seviyesi yüksek demokratik bir ülkede işsizliğin son bulduğu Üniversite mezunlarının iş bulabilirmiyim korkusu yaşamadığı bir ülkede yetiştirmek ister. Biz bunların hepsine çare olacağımızı söylüyoruz. Bu yüzden CHP…

Ayrıntılar için aşağıdaki bağlantıyı dinleyebilirsiniz…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?