logo

11 Temmuz 2018

CHP’de o ilde delegeler ‘değişim’ dedi

Mersin Siyaset sitesinde yer alan habere göre Cumhuriyet Halk Partisi’nde değişim isteyen delegelerin dün imza için Ankara’da buluşacağını yazmıştık. Ancak bu süreç ertelendi. İddiaya göre; imza hareketinin ertelenme nedeni CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, çarşamba günü basının karşısına çıkacak ve seçim sürecinde yaşadıklarını kamuoyuyla paylaşacak.

BÜYÜK ÇOĞUNLUK ‘DEĞİŞİM’ DİYOR

Genel merkezde bunlar yaşanırken; Mersin İl Örgütü, il delegelerini toplantıya çağırdı. 22 il delegesi olan Mersin’de, Ali Mahir Başarar’ın milletvekili olması ile bu sayı, 21’e düştü. Toplantıya 13 delege katıldı ve çoğunluğu ‘değişim’den yana görüş bildirdi. Partide genel başkanın değişmesi için olağanüstü kurultaya gidilmesi gerekiyor. Bunun için de 1260 CHP delegesinden 630’unun noter onaylı imzası gerekiyor.

Mersin’de 15 delegenin değişim diyeceği ve İnce’nin partisinde genel başkan değişimi sağlayabilecek olağanüstü kurultay için delegelerin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce için imza toplamaya başlayacağı bildirildi.

İL BAŞKANINA ELEŞTİRİ

Toplantıda gündeme gelen konulardan biri de İl Başkanı Adil Aktay’ın basına olağanüstü genel kurul ile ilgili görüş bildirmesi oldu. Sürekli ‘ortak akıl’ vurgusu yapan il başkanının delegelerin görüşünü aşmadan olağanüstü genel kurul ile ilgili görüş bildirmesi tepkilere neden olmuştu. Delegeler de kendi görüşleri alınmadan, Mersin’de olağanüstü genel kurula karşı çıkılıyormuş havası yaratılmasını eleştirdi. Aktay’ın savunması ‘kendi görüşümü açıkladım’ oldu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?