logo

İyi Parti Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu Eylem Habere Konuştu

Yusuf Halaçoğlu, 10 Mayıs 1949’da Adana Kozan’da doğmuştur. Öğretim Görevlisi; İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirmiş. Profesörlük unvanını almış.

Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcılığı, Marmara Üniversitesinde Rektör Yardımcılığı, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı ve Gazi Üniversitesi Strateji Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevlerinde bulunmuş. Yayımlanmış 23 eseri bulunmaktadır. 24 .Dönemde Kayseri Milletvekili seçilmiştir. TBMM Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyeliği ve MHP Grup Başkanvekilliği yapmıştır Röportajımıza soru cevap olarak devam ediyoruz;

1) Halkın İyi Partiye tepkisi nedir?

“Tek adam rejimin ortaya çıkmasından sonra ortaya çıktığımız için halkın bir nebze umudu gibi olduk ve Türkiye de siyasetin durumu belli bundan dolayı insanlar bize yeni umut olarak bakıyor, bu şekilde olunca da iktidar partisini de rahatsız etmiş oluyoruz; iktidar partisi bizi medya alanlarında falan da kısıtlamaya da çalışıyor. Genel değerlendirme olarak baktığımızda önümüzde ki seçimde İyi Partinin iktidara geleceğini tahmin ediyoruz.”

2) İyi Parti için ittifak durumu var mı ve Cumhur İttifakı hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?

“Öncelikle ittifak ile koalisyon aynı şeydir. Milliyetçi Hareket Partisi barajı geçemeyeceğini düşündüğünden dolayı Cumhur İttifakını kurdu, önümüzde ki seçimde oylarının düşeceğini biliyorlar. Bizler de Cumhurbaşkanı adayımızı belirledik seçimde de göreceksiniz.”

3) Afrin Operasyonu ile düşünceleriniz nelerdir?

“Baktığımız da orta doğu tarihi zaten çok sorunluydu ve Amerika da bu konu da demokrasi olarak yoksunluğu mevcut, işbirliklerini bakarsanız demokrasi hakkında ki düşüncelerimin doğruluğunu görebilirsiniz. Suriye de Amerika’nın bir çıkarı olacağından dolayı bu şekilde hareketleri oluyor ve zaten 10 tane üssünü de kurmuş durumdalar. Cumhurbaşkanına baktığımız da zamanında Esad’la arası iyiydi şimdi kötü oldu ve halka söylediği şey ise kandırıldım, eskiye baktığımız da iktidar partisinin doğuda yaptığı yanlışlar oldu ve bunlar yüzünden şuan da Afrin operasyonu gerçekleşiyor; Afrin harekâtı destekliyoruz ve Türkiye’nin buna ihtiyacı vardır.”

4) Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Baktığımız da genel olarak tarım ürünlerine aslında üretme potansiyelimiz var ama geldiğimiz durumda şuan birçok ürünü ithal ediyoruz, bunlara örnek olarak saman, Ukrayna’dan yoğurt gibi ve buna benzer ürünleri de ithal ediyoruz. Hayvancılık olarak baktığımız da tamamen hayvancılık şuanda ölmüş durumda. Baktığımız da 2002 yılında şeker fabrikaları şeker ihraç yapıyordu şimdi ise şeker ithal ediyoruz ve bunun yerine nişasta konulacak yani GDO’lu şeker tüketeceğiz. Şimdi artık şekerli yiyecekler de kullanacağımız şeker glikoz türüne dönüşecek ve bunlar da sağlık acısından zararlı olacaktır. Türkiye üreten bir ülke yerine tüketendir ülke olmaya doğru yöneliyor.”

5) Türkiye Barolar Birliği ve Türk Tabipler Birliği başındaki Türk kelimesinin kaldırılması hakkında Recep Tayyip Erdoğan’dan bir emiri var siz bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Aslında burada sadece Türk Tabipler Birliği söz konusu değil bütün kuruluşlar ve dernekler için geçerli olan bir durum bu. Türk Tabipler Birliğinin içinde bir sorun varsa onları halledersin bunun Türk kelimesiyle ne alakası var ki, burada iktidar partisi millîlikten bahsediyor ama aslında millilikle alakası yok.”

6) Kadına şiddet ve çocuk istismarı ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

“Öncelikle bazı kendilerini hoca sananlar kadınlar hakkında yanlış şeyler belirtiyorlar ve tartışmalar yapıyorlar burada çok büyük bir sorun var. Türkiye de ahlak konusunda bir sıkıntı var bunun da 2002 yılı ile şimdiki zamana baktığımız da görebilirsiniz. Din konusunda da bir sıkıntımız var açıklanan bir ankete göre Türkiye de Allaha inanmayanlar(Ateist) tabi gayri müslimler hariç %11 olmuş durumda hangi dönemde oldu AKP iktidar olduğu dönemde oldu. Bazı din kuruluşlar ve derneklerde olan istismarlar bunlar Türkiye deki ahlaki değerlerin çöküşü ile alakalıdır. Bunun sıkıntısı birincisi ekonomiden kaynaklıdır ikincisi ise dini siyasete alet edenler yüzündendir yani sahte dindarlar bunların bizim dinimizle alakası yoktur. Aslında bu istismar olayını 2014 de meclis de gündeme getirildi o zaman kabul etmediler bunun sebebi de kendilerine yakın olan sivil toplum kuruluş vardı onlarla arasının kötü olmasından korkuyorlardı şimdi ise idamdan bahsediyorlar yani baktılar toplum bunlara tepki gösterdi seçimden oy kazanmak içinde bu işe el attılar. Bu konuda iktidarın samimi olmadığını düşünüyorum.”

7)Halk neden İyi Partiye oy versin?

“Birincisi ülkede gereksiz şeyler yapılmasını istemeyenler ve Türkiye’nin gelişmesini istiyorlarsa iyi partiye oy vermek zorundalar. Dürüst, Halkın menfaatını düşünen, yolsuzluk yapmayan bir parti istiyorlarsa İyi Partiye oy vermelilerdir.”

Röportajın ayrıntılarını aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz.

 

 

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?