logo

Kadın


Oğuz Gerçek
oguzgercek@hotmail.com

Geçtiğimiz gün 14 Şubat sevgililer günü kutlandı. Erkekler, kadınlar hediyeler aldı. Sadece bir gün hatırlanan ve bu hatırlama ile mutlu olunan sistemi nefretle kınıyorum ve kabul etmiyorum. Kimisi sevgililer günü, sevgilisi olmayanlar sevgi günü ilan ederek kutlamaya çalıştı. Peki hakikaten sevgi günü ya da sevgililer gününü ülke olarak hak ediyor yahut layıkıyla uygulayabiliyor muyuz?

 

Bakalım bir inceleyelim.

 

Mesela 2013 yılı. 237 kadın öldürüldü. Bu ölümlerin en fazla yaşandığı beş il neresi? İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Antalya ve Gaziantep. Öldürülen 237 kadının 25’i koruma talep etmişken 18’i koruma alabilmiş ve bunun dışında olanlar başvuru yapmış koruma alamamış ya da öldürüldükten sonra koruması verilmiş.

 

2014 yılına bakalım. Öldürülen kadın sayısı 294. Rakamsal olarak cinayetlerin işlendiği iller; İstanbul 50, Adana 15, Gaziantep 14, Ankara 9 ve İzmir 9. Peki sebepleri ne? 25’i ayrılık, boşanma, 10’u ekonomik sebepler, 47’si kadınların kendi hayatlarına dair karar vermek istemeleri ve 18’i bilinmiyor. Kadınlar 2014 yılında kimler tarafından öldürüldü? Kocaları, eski kocaları, akrabaları, erkek arkadaşları ve tanıdığı birileri tarafından.

 

2015 yılında ne oldu? 303 kadın öldürüldü. Öldürülen kadınların %43’ü evli, %14’ü hayatında en az bir kez evlenmiş, %29’u ise hem evli hem çocukluydu. 50 kadın evliliğini, 15 kadın ilişkisini sonlandırmak, 130 kadın ise hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. Bu kadınların %24’ü 24 yaş altı, 93 kadın 23-35 yaş aralığında, 117 kadın ise 35 yaş üstünde iken öldürüldüler.

 

2016 yılında 367 kadın ve aile bireyi öldürüldü. 109 kadın yaralandı.2016’nın liste başını yine İstanbul, İzmir, Adana, Antalya çekiyor. Bu cinayetlerin 96’sı tüfekle, 90’ı tabancayla, 8’i beylik silahıyla, 123’ü bıçak, satır, balta gibi kesici aletlerle işlendi. %20’si yani 80 kadın ise dövülerek, boğularak, yüksekten atılarak katledildi.

 

2017’de ise 400 kadın katledildi.

 

387 çocuk cinsel istismara uğradı.

 

332 kadına cinsel şiddet uygulandı.

 

Son üç yılda 13 bin çocuk istismar mağduru oldu.

 

Üzülerek yazıyorum ki ülkecek istikrar her yıl kadına şiddet ve kadın cinayetinde sürdü.

 

Tüm bu cinayetlerin ortak noktası kadınların öldürülmesi, koca, sevgili, akrabalar tarafından öldürülmesi, tüfek, tabanca, kesici aletler ile öldürülmesidir.

 

Kadınlar çiçektir diyerek, o çiçekleri hayattan koparmayalım. Onları yaşatalım, dünyamız ve dünyalar güzel olsun, güzelleşsin.

 

Sevgi gününüz kutlu olsun…

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Atatürkçü Düşünce?

  06 Mart 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET

  Değerli okurlar, bu güne kadar tam olarak iki yıldır görevini sürdürdüğüm Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi Yönetim Kurulu üyeliği ve Yazmanlıktan istifa etmiş bulunuyorum. Üstelik istifamı da kongreye 6 gün kala vermiş bulunuyorum. Bu istifamın bir çok sebebi var tabii ki.. Hepsini siz değerli kamuoyu ile paylaşarak acı gerçekleri anlatacağım.   Bundan üç yıl önce henüz yönetim kurulu üyesi değil normal bir üye iken şube başkanımız Sn. Fahrettin Serdaroğlu’na giderek “hocam gençlik kolu kuralım, gençler gelsin, aktif çalı...
 • Kadın

  17 Şubat 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET

  Geçtiğimiz gün 14 Şubat sevgililer günü kutlandı. Erkekler, kadınlar hediyeler aldı. Sadece bir gün hatırlanan ve bu hatırlama ile mutlu olunan sistemi nefretle kınıyorum ve kabul etmiyorum. Kimisi sevgililer günü, sevgilisi olmayanlar sevgi günü ilan ederek kutlamaya çalıştı. Peki hakikaten sevgi günü ya da sevgililer gününü ülke olarak hak ediyor yahut layıkıyla uygulayabiliyor muyuz?   Bakalım bir inceleyelim.   Mesela 2013 yılı. 237 kadın öldürüldü. Bu ölümlerin en fazla yaşandığı beş il neresi? İstanbul, İzmir, Di...
 • Nagehan Alçı ve Cem Küçük’e sert sözler: Cahil piyonlar..

  15 Şubat 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET

  Soner Yalçın dünkü yazısında Nagehan Alçı ve Cem Küçük'e, "cahil piyonlar, FETÖ artıkları, hesaplaşmamız bitmeyecek!" ifadelerini kullandı. Sözcü yazarı ve Odatv imtiyaz sahibi Soner Yalçın,  dün Star gazetesindeki köşesinde "FETÖ'ye yardım ve yataklık yaptığını" iddia eden Cem Küçük'e, "17-25 Aralık'tan sonra FETÖ'yü savunmuşum! Yuh artık! Yalanda sınır tanımıyorlar! Ama. Meselem bu “kullanışlı çocuklar” değil! Bunlar cahil piyonlar…" şeklinde karşılık verdi.Yalçın, "Habertürk'ten Türkiye'ye medya organları Odatv kumpasında da aynı rolü...
 • Adalet ve Cesaret

  08 Şubat 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET

  Sevgili dostlar, adalet ve cesaret kavramlarını sizlere açıklamama gerek yok lakin birtakım kişiler için bunu açıklamakta fayda olacağını görüyorum.   Adalet; hak ve hukuka uygunluk, hak ve hukuku gözetme, yerine getirme, doğruluk ve adil olma. Cesaret; yani yüreklilik, korkusuzluk, yiğitlik.   Sevgili okurlar, CHP’nin 36. olağan kurultayı gerçekleştirildi. Kurultayda genel başkanlık için 4 aday vardı. Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, Ümit Kocasakal ve Ömer Faruk Eminağaoğlu.   Sevgili dostlar buraya ka...