logo

Kadın


Oğuz Gerçek
oguzgercek@hotmail.com

Geçtiğimiz gün 14 Şubat sevgililer günü kutlandı. Erkekler, kadınlar hediyeler aldı. Sadece bir gün hatırlanan ve bu hatırlama ile mutlu olunan sistemi nefretle kınıyorum ve kabul etmiyorum. Kimisi sevgililer günü, sevgilisi olmayanlar sevgi günü ilan ederek kutlamaya çalıştı. Peki hakikaten sevgi günü ya da sevgililer gününü ülke olarak hak ediyor yahut layıkıyla uygulayabiliyor muyuz?

 

Bakalım bir inceleyelim.

 

Mesela 2013 yılı. 237 kadın öldürüldü. Bu ölümlerin en fazla yaşandığı beş il neresi? İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Antalya ve Gaziantep. Öldürülen 237 kadının 25’i koruma talep etmişken 18’i koruma alabilmiş ve bunun dışında olanlar başvuru yapmış koruma alamamış ya da öldürüldükten sonra koruması verilmiş.

 

2014 yılına bakalım. Öldürülen kadın sayısı 294. Rakamsal olarak cinayetlerin işlendiği iller; İstanbul 50, Adana 15, Gaziantep 14, Ankara 9 ve İzmir 9. Peki sebepleri ne? 25’i ayrılık, boşanma, 10’u ekonomik sebepler, 47’si kadınların kendi hayatlarına dair karar vermek istemeleri ve 18’i bilinmiyor. Kadınlar 2014 yılında kimler tarafından öldürüldü? Kocaları, eski kocaları, akrabaları, erkek arkadaşları ve tanıdığı birileri tarafından.

 

2015 yılında ne oldu? 303 kadın öldürüldü. Öldürülen kadınların %43’ü evli, %14’ü hayatında en az bir kez evlenmiş, %29’u ise hem evli hem çocukluydu. 50 kadın evliliğini, 15 kadın ilişkisini sonlandırmak, 130 kadın ise hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. Bu kadınların %24’ü 24 yaş altı, 93 kadın 23-35 yaş aralığında, 117 kadın ise 35 yaş üstünde iken öldürüldüler.

 

2016 yılında 367 kadın ve aile bireyi öldürüldü. 109 kadın yaralandı.2016’nın liste başını yine İstanbul, İzmir, Adana, Antalya çekiyor. Bu cinayetlerin 96’sı tüfekle, 90’ı tabancayla, 8’i beylik silahıyla, 123’ü bıçak, satır, balta gibi kesici aletlerle işlendi. %20’si yani 80 kadın ise dövülerek, boğularak, yüksekten atılarak katledildi.

 

2017’de ise 400 kadın katledildi.

 

387 çocuk cinsel istismara uğradı.

 

332 kadına cinsel şiddet uygulandı.

 

Son üç yılda 13 bin çocuk istismar mağduru oldu.

 

Üzülerek yazıyorum ki ülkecek istikrar her yıl kadına şiddet ve kadın cinayetinde sürdü.

 

Tüm bu cinayetlerin ortak noktası kadınların öldürülmesi, koca, sevgili, akrabalar tarafından öldürülmesi, tüfek, tabanca, kesici aletler ile öldürülmesidir.

 

Kadınlar çiçektir diyerek, o çiçekleri hayattan koparmayalım. Onları yaşatalım, dünyamız ve dünyalar güzel olsun, güzelleşsin.

 

Sevgi gününüz kutlu olsun…

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KEŞKE HER YER İZMİR GİBİ OLSA!

  18 Temmuz 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET, SİYASET

    Cumhuriyet Halk Partisi’nde kazan kalktı. 24 Haziran Erken Seçimleri sonrası CHP’de kazan kalktı. Delegenin tepkisi ayyuka çıkmış olacak ki Olağanüstü Kurultay için henüz 2. Gün sonunda 466 imzaya ulaşıldı. Muhalefetin tek bir isim üzerinde uzlaşarak MUHARREM İNCE’yi aday göstereceği konuşulan Olağanüstü Kurultay öncesi CHP’de hareketli saatler yaşanıyor. CHP’nin KALESİ olarak bilinen İzmir’de ise sert rüzgarlar esiyor; bir tarafta İzmir’i marka bir değer haline getiren AZİZ KOCAOĞLU ve ekibi, diğer tarafta ise TUNCAY ÖZKAN ve e...
 • Vakit TAMAM

  09 Mayıs 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET

  Nasıl başlasam, nasıl devam etsem inanın hiç bilmiyorum. Günlerdir içimi kemiren haykırmak isteyip haykıramadığım cümleler boğazımda düğümleniyor. Güzelim ülkemizin geldiği nokta artık ortada 16 yıldır sizin gibi düşünmeyen insanları artık aşalık bir yaratık gibi göstermekten vazgeçin. Onlara terörist muamelesi yapmaktan vazgeçin.Size inanan ve sizi dinleyen insanlarada artık diyecek kelime bulamıyorum. Akşam eve gidince tv haberlerine bakmaktan bıktım artık. Hani deriz ya! Memlekette neler oluyor açında bakalım diye açmayın kardeşim bizler...
 • VEKİL DEĞİL “BAŞKAN” İNCE!

  25 Nisan 2018 DÜNYA, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET, SİYASET, SON DAKİKA, YAŞAM, YURT

  Geçtiğimiz günlerde alınan Erken Seçim kararı sonrası gözler muhalefete çevrildi. İyi Parti’nin seçime katılım durumu ve İttifak merak konusuydu. İttifak olmayacağı kesinleşmesi üzerine gözler CHP’ye çevrildi. Türkiye’nin Birleştirici Gücü Misyonunu üstlenen CHP’de Adayın kim olacağı merak konusu oldu. Çeşitli kulis bilgileri üzerine yapılan birçok haber ve açıklama kamuoyunda bir beklenti oluşturdu. Bunun üzerine toplumsal bir cephe oluşarak CHP’nin adayı konusunda çeşitli görüşler ortaya kondu. Günlerdir haber ve tartışma programlarının an...
 • Atatürkçü Düşünce?

  06 Mart 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET

  Değerli okurlar, bu güne kadar tam olarak iki yıldır görevini sürdürdüğüm Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi Yönetim Kurulu üyeliği ve Yazmanlıktan istifa etmiş bulunuyorum. Üstelik istifamı da kongreye 6 gün kala vermiş bulunuyorum. Bu istifamın bir çok sebebi var tabii ki.. Hepsini siz değerli kamuoyu ile paylaşarak acı gerçekleri anlatacağım.   Bundan üç yıl önce henüz yönetim kurulu üyesi değil normal bir üye iken şube başkanımız Sn. Fahrettin Serdaroğlu’na giderek “hocam gençlik kolu kuralım, gençler gelsin, aktif çalı...