logo

Kadın


Oğuz Gerçek
oguzgercek@hotmail.com

Geçtiğimiz gün 14 Şubat sevgililer günü kutlandı. Erkekler, kadınlar hediyeler aldı. Sadece bir gün hatırlanan ve bu hatırlama ile mutlu olunan sistemi nefretle kınıyorum ve kabul etmiyorum. Kimisi sevgililer günü, sevgilisi olmayanlar sevgi günü ilan ederek kutlamaya çalıştı. Peki hakikaten sevgi günü ya da sevgililer gününü ülke olarak hak ediyor yahut layıkıyla uygulayabiliyor muyuz?

 

Bakalım bir inceleyelim.

 

Mesela 2013 yılı. 237 kadın öldürüldü. Bu ölümlerin en fazla yaşandığı beş il neresi? İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Antalya ve Gaziantep. Öldürülen 237 kadının 25’i koruma talep etmişken 18’i koruma alabilmiş ve bunun dışında olanlar başvuru yapmış koruma alamamış ya da öldürüldükten sonra koruması verilmiş.

 

2014 yılına bakalım. Öldürülen kadın sayısı 294. Rakamsal olarak cinayetlerin işlendiği iller; İstanbul 50, Adana 15, Gaziantep 14, Ankara 9 ve İzmir 9. Peki sebepleri ne? 25’i ayrılık, boşanma, 10’u ekonomik sebepler, 47’si kadınların kendi hayatlarına dair karar vermek istemeleri ve 18’i bilinmiyor. Kadınlar 2014 yılında kimler tarafından öldürüldü? Kocaları, eski kocaları, akrabaları, erkek arkadaşları ve tanıdığı birileri tarafından.

 

2015 yılında ne oldu? 303 kadın öldürüldü. Öldürülen kadınların %43’ü evli, %14’ü hayatında en az bir kez evlenmiş, %29’u ise hem evli hem çocukluydu. 50 kadın evliliğini, 15 kadın ilişkisini sonlandırmak, 130 kadın ise hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. Bu kadınların %24’ü 24 yaş altı, 93 kadın 23-35 yaş aralığında, 117 kadın ise 35 yaş üstünde iken öldürüldüler.

 

2016 yılında 367 kadın ve aile bireyi öldürüldü. 109 kadın yaralandı.2016’nın liste başını yine İstanbul, İzmir, Adana, Antalya çekiyor. Bu cinayetlerin 96’sı tüfekle, 90’ı tabancayla, 8’i beylik silahıyla, 123’ü bıçak, satır, balta gibi kesici aletlerle işlendi. %20’si yani 80 kadın ise dövülerek, boğularak, yüksekten atılarak katledildi.

 

2017’de ise 400 kadın katledildi.

 

387 çocuk cinsel istismara uğradı.

 

332 kadına cinsel şiddet uygulandı.

 

Son üç yılda 13 bin çocuk istismar mağduru oldu.

 

Üzülerek yazıyorum ki ülkecek istikrar her yıl kadına şiddet ve kadın cinayetinde sürdü.

 

Tüm bu cinayetlerin ortak noktası kadınların öldürülmesi, koca, sevgili, akrabalar tarafından öldürülmesi, tüfek, tabanca, kesici aletler ile öldürülmesidir.

 

Kadınlar çiçektir diyerek, o çiçekleri hayattan koparmayalım. Onları yaşatalım, dünyamız ve dünyalar güzel olsun, güzelleşsin.

 

Sevgi gününüz kutlu olsun…

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • LİDERLİK…

  13 Kasım 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET, SİYASET

  Eylem Haber/ANKARA/Sevgül Bulut Nedir liderlik? Lider ya da Önder, bulunduğu çevreye yarar sağlayan, süregelen gelenekte köklü değişiklikler yapan, çevreyi yönetmek için, sorumluluğu; sezgi, zeka ve bilgiye dayalı karar ve uygulamalarla taşıyan kişiye denir. Lider; elindeki gücü kullanabilme kapasitesine bağlı olarak, çevresini etkileyen kişidir. Evet bu tanıma bakarsak bizim liderde! bulunduğu çevreye çevresindekilere yarar sağladı tabularımızı yıktı mesela doğruluğun dürüstlüğün para etmediğini gösterdi bize ve ardından kitleleri s...
 • Adım Adım Yerel Yönetime!

  09 Kasım 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET, SİYASET

  Eylem Haber/ANKARA Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir değerlendirmesinde, “İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder” demişti. Rakamlar, Erdoğan’ın endişesini haklı çıkaran bir İstanbul tablosu ortaya koyuyor. 16 Nisan 2017 Anayasa referandumunda İstanbul’da seçmenin yarıdan fazlası “hayır” oyu kullandı (yüzde 51.35). 24 Haziran 2018’de, Cumhur İttifakı (AKP-MHP) yüzde 51 oy aldı. Bu oyların yüzde 42.7’si AKP’nin, yüzde 8.3’ü MHP’nindi. 2014 yerel seçimlerinde AKP adayı Kadir Topbaş yüzde 47 alırken, CHP adayı Mustafa Sarıgül yüzde 4...
 • Gelin Demokrasi saflarına katılalım…

  05 Kasım 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET, SİYASET

  EYLEM HABER/Bekir Perçin/MUĞLA Kapitalizmin yarattığı sorunlar işçi ve emekçilerin yaşantılarını felaket hale getiriyor. Hayatımızın tüm alanlarında eşitsizlik yaratıyor. Bir avuç zengin ise onların ürettiği zenginliğin zevkini, sefasını sürüyor. İşçi sınıfının gençleri ise;bu uçurumu iliklerine kadar hissediyor. Gençler geleceklerinden kaygı duymaya başladıkça öfkeleri de çoğalıyor. Genç arkadaşlarımız ise;bu uçurumdan kurtuluşun, her geçen gün artan yoksulluğun tek çözümünün örgütlü mücadeleden geçtiğinin farkında olması gerekiyor. ...
 • Ankara Ankara Güzel Ankara!

  02 Kasım 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET, SİYASET

  Eylem Haber/Orhan Uçar/ANKARA Biz vatandaşlar bazen siyasetin en koyu kısmına girebiliyoruz. Her seçim döneminde olduğu gibi ufacık bir kaldırım yol yapılsa hemen seçim yatırımımı acaba diye aklımıza gelmiyor değil. Tabi birde siyasi partilerin Aday süreçlerindeki Kulis bilgileri ve Adayların netleşmesi için geçen süre var. O şehrin önde gelen her ismi bir siyasi parti ile anılıyor. Bugünlerde de sık sık yaşıyoruz. Başkent Ankara’da bu bilgiler yine en ön planda. AKP’nin Ankara Adayı kim olacak? CHP’de Aday Mansur Yavaş mı? MHP Lid...