logo

Saim Diken Türkiye ve Amasya için konuştu

Amasya Dernekler Federasyonu Başkanı Saim Diken Eylem Habere konuştu. Sayın Diken Amasya ve gündemle ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu, bunları soru cevap şeklinde bizlerle paylaştı;

1) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?

“Öncelikle bütün kadınların Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun. Kadın konusu siyasi bir konu olmamalı ve Türkiye de gerçekten kadınlar için sorunlar bulunmakta; siyasiler de kadınlar için aynı düşünce içerisindeler yani kadınlarımızı koruma yanlısılar ama bu konuşma ile kalıyor uygulama olarak fazla bir şey göremiyoruz. Türkiye olarak kadınlar için kağıt üzerinde haklar verilmeli ve bunu dünyaya sunmamız gerekiyor diğer ülkeler de bizim kadınlar için yaptıklarımızı görmeli. Bizler Amasya Dernekler Federasyonu olarak her etkinlikte kadınlarımızı ön plana çıkarmaktayız ve sizler de gördünüz Eyüpsultan Kültür Merkezin de yaptığımız Dünya Emekçi Kadınlar günü için etkinliğimizi burada en az 1000 kişi vardı en az 800 kişi de kadındı.”

2)Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ve Amasya Suluova’da da şeker fabrikası bulunmakta bununla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

“Türkiye’nin kanayan yarası sadece bu değil baktığımız da ülkenin eskiden ki ve şimdiki haline ülkede yaşanan yanlış politakalardan dolayı bu hale geldik ve sadece şeker fabrikaları değil tarım konusunda da bu haldeyiz. Bir ülkenin tarımı bitmiş ve dışarıdan ithal ediyorsa ürünlerini bu sorunu şu şekil olarak adlandırabilirim ülkenin damarları kesilmiş durumdadır. Türkiye dışarıda çoğu ülke ile zaten arası kötü ve sen dışarıdan ürünleri ithal ediyorsun  buradan da bakıldığında siyasi olarak da yanlışlık var, insanların hayatı siyasete taşınmamalı, siyaset yapalım ama siyaseti insanların hayatı üzerine yapmayalım, siyaset yapalım ama siyaseti Türkiye’nin geleceği üzerine yapmayalım, siyaseti çocuklarımıza yük olacağı şekilde yapmayalım.”

3)Afrin Operasyonu hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?

“Öncelikle Türkiye’nin Mustafa Kemal Atatürk zamanından bu zaman kadar ayakta durmasının sebebi birlik olmamızdır ve ne yazık ki şuan Türkiye de bu birlik azalmış durumda buradan çıkacak konu da şu ki önce içeride birlik olacaksın ondan sonra dışarıda yanlışları falan düzelteceksin. Ben şunu bilirim bizim Türk askerimiz Suriye de ise ve bütün millet olarak bu operasyonu destekliyorsak dileğim olarak hiçbir Türk askerinin burnunu kanamadan geri gelmesidir.”

4)CHP de olan kurultay hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?

“CHP de bazı sorunlar vardı ve bunların düzeltilmesi gerekiyordu Genel Başkanımız da bu sorunları düzeltmek için çalıştı, kurultay fazla amacına ulaşmasa bile bazı şeylerde düzeltme yapıldı. Cumhuriyet Halk Partisinde yapılan düzeltmeler inşallah hepimiz için hayırlı olur.”

5)Çocuklara yapılan istismar hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?

“Çocuk istismarını konuşmak bile zor geliyor bana yani nasıl bir insandır nasıl bir yapıdır aklım almıyor bunu, gerçekten insanların bu tür şeyler yapmasına cesaret dahi edemeyeceği bir ceza getirilmeli ve kişinin kafasının arkasında bu fikri getiremeyeceği şeklinde bir ceza olamalı.”

6)Amasya’nın sorunları var mıdır?

“Amasyalıların bir sorunu siyaset de çok fazla olmaması ve ne yazık ki siyasette ülkede yatırımı sadece 10 tane il de yapıyor yani nerenin başbakanıysan ya da bakanıysan oraya yatırım yapmak yanlış, burada Türkiye de bütün illere yatırım yapılmalı ve düzeltilmeli. Amasya da yaşayanlar da sonuç olarak vergi veriyor ama bakıldığından hizmet konusunda fazla bir şey görülmüyor. Siyasette baktığımız da ülke de 10 tane il ile siyaset dönüyor, orada ki illerde diğer illere yardım yapıyor bu da çok yanlış bir durum, bu ülke de her ile eşit bir şekilde yatırım yapılmalı buradan da Amasya’nın en büyük sorunu çıkıyor yani yatırım olmuyor.”

7)Neden Cumhuriyet Halk Partisini seçtiniz?

“Ben ortaokul yıllarından itibaren sol görüşü savunan, devrimin silahla olmasının taraftarı olmayan birisiyim, bu nedenle doğuştan beri Cumhuriyet Halk Partisi ile bağımız var ve bundan dolayı da Cumhuriyet Halk Partiliyiz. İnsanları meshepsel ayrım yapamayacak bir parti varsa onuda Cumhuriyet Halk Partisi olarak düşünüyorum çünkü içerisinde her kültür de ve her çeşit insan var. Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye’nin partisidir, Cumhuriyet Halk Partisi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisidir.”

Röportajın ayrıntılarını aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz.

 

 

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?