YAŞAM

Serpil Öztürk’ten yeni kitap

YURT / Serpil Öztürk hayatın birçok alanında olan; yazar, siyasetçi, şair ruhlu bir kadın. Kitaplarında romantizm de var, hayatın gerçekleri de… Çıkmış kitaplarına baktığınızda, ”İslamın kadına eşitlik arayışı” gibi araştırma kitabı da var, ”Sevdalı soluk” gibi şiir kitabı da… Son kitabı ise bir roman… Karadeniz’de geçen, gerçek yaşamdan esinlenilmiş; Zelife… Roman Cumhuriyet’in kurulduğu yılları anlatıyor, yazar Öztürk kitabın ana kahramını Zelife’nin dedesinin annesi olduğunu bizimle paylaşıyor. Zelife kitaba ismini de veriyor.

İşte yazar Serpil Öztürk ile gerçekleştirdiğimiz kısa söyleşi:

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Eczayım. Çocukluğumdan beri sanatın her dalına ve edebiyata ilgi duyuyorum. Ankara Üniversitesi’nde Kadın Çalışmaları yüksek lisansı yaptım. Aktif siyaset yapıyorum. Kadın meselesi ve insan hakları öncelikli benim için.

Son kitabınız Zelife’den bahseder misiniz? Neyi anlattınız kitabınızda, okuyucu neyle karşılaşacak?

Benim ailemden bir kadın Zelife dedemin annesi… Bir dönem romanı. 1923 ten sonra, Trabzon’da bir köyde geçiyor. Savaş’ın bütün yıkımına rağmen, günlük hayatın telaşı, dullar, yetimler ve her şeye rağmen devam eden hayat. Trabzon’un çok kültürlü yapısı, mübadeleye rağmen topraklarını bırakmayan, dinini değiştiren, ismini değiştiren ama günlük yaşamda her iki kültürü de yaşatan insanlar var romanımda. Rumca tekerlemeler, yaraları iyileştiren Rumca dualar, yıllarca bir Hafızın alzheimera yenik düşmüş hafızasında bile kalan “ermenas” duası gibi nesiller boyu aktarılan gelenekler var. Ve bir aşk öyküsü aynı zamanda.Yaşanmış, onca trajediye rağmen bir nesli yetiştirme kudretini bulduran ölümsüz bir aşkı anlatıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: