GÜNDEMMANŞETRÖPORTAJLAR

Telif Hakları Düzeltilmeli

Belgesel Sinema Sahipleri Meslek Birliği 1997 yılında kurulmuş ve belgesel alanında gelişmeler için çalışmalar sağlamış, birçok proje yapmış bir meslek birliğidir. Bu meslek birliğin kurulum aşamasında birçok belgesel sinema çekimi yapan arkadaşlar bir araya gelerek bu birliğin kuruluşunda rolleri olmuştur.

Belgesel Sinema Sahipleri Meslek Birliği Başkanı Mustafa Ünlü birlik hakkında açıklamalarda bulundu “belgesel olarak Türkiye de özel sektör ve kamu olarak destek maalesef bulunmuyor ve gün geçtikçe de daha da kötüye gidiyor, belgesel üretimleri azaldı zaman geçtikçe de daha da azalıyor. Belgesel kamusal bir projedir geleceğe bırakılan belgeler ve gerçeklerdir yani ülkeler için ve Türkiye için olmazsa olmazdır denebilir” şeklinde dile getirdi.

 

Sayın Ünlü diğer bir açıklaması da “insanlar merak ediyor ve merak ettiği için daha çok belgesele yöneliyorlar” şeklinde dile getirdi. Gazeteci Serkan Geçici bir sorusu ise Türkiye hangi tür belgesellere daha çok önem veriyor? Sayın Ünlü cevap olarak ise “herhangi bir analiz falan yapmadık ama insanlar merak ediyor, merak ettiği içinde araştırmaya giriyorlar buradan da belgesellere yöneliyorlar” şeklinde soruya yanıt verdi.

Sayın Mustafa Ünlü’nün en çok dikkat çeken bir açıklaması ise sinema televizyon sektörü hakkında oldu “devlet tarafından gelen yeni tasarı ile artık oyuncular ve sinema ya da diziyi çeken ekip de hak alacak ama 5 yıl sonra yani sinema çekildiğinde ekip ve oyuncular ilk parasını alır ve orada biter, yapımcı bunu televizyonlara falan satar sadece buradan kendisi para alır. Bu tasarı da sinema çekildikten 5 yıl olduktan sonra filmi oynatan her televizyon ya da kuruluş ekibe ve oyunculara para ödeyecek. Aslında bu kötü bir şey çünkü 5 yıl sonra sinemanın ya da dizin artık pek anlamı kalmıyor yani buda haksızlık bu tasarının daha iyi bir şekil de düzelmesi gerekiyor.” şeklinde dile getirdi.

Röportajın ayrıntılarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: