logo

VEKİL DEĞİL “BAŞKAN” İNCE!


Yusuf Batuhan Altun
yusuf@radyoeylem.com

Geçtiğimiz günlerde alınan Erken Seçim kararı sonrası gözler muhalefete çevrildi. İyi Parti’nin seçime katılım durumu ve İttifak merak konusuydu. İttifak olmayacağı kesinleşmesi üzerine gözler CHP’ye çevrildi. Türkiye’nin Birleştirici Gücü Misyonunu üstlenen CHP’de Adayın kim olacağı merak konusu oldu.

Çeşitli kulis bilgileri üzerine yapılan birçok haber ve açıklama kamuoyunda bir beklenti oluşturdu. Bunun üzerine toplumsal bir cephe oluşarak CHP’nin adayı konusunda çeşitli görüşler ortaya kondu. Günlerdir haber ve tartışma programlarının ana gündem maddesi CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayının kim olacağıydı. Spekülasyonlarla birlikte gelen bilgiler arasında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de isminin geçmesi üzerine parti içinde hareketlilik oluştu. Parti’nin doğal Cumhurbaşkanı Adaylarının başında ismi gelen Yalova Milletvekili Muharrem İnce cephesinden geldiği iddia edilen birçok açıklama kamuoyunu meşgul etti. Bunun üzerine İnce’den açıklama geldi.

“Türkiye’nin huzuru, güvenliği, milletimizin ve çocuklarımızın geleceği için Tayyip Erdoğan’dan kurtulmak istiyoruz. Ancak atadığı bürokrat ve rektörler FETÖcü çıkan, görevdeyken hiçbir kanunu veto edememiş, görevden ayrılınca yanlışa yanlış diyememiş Tayyip Erdoğan’ın suç ortağı ve kardeşi Abdullah Gül bizim Tayyip Erdoğan’dan kurtulma tercihimiz, seçeneğimiz olamaz, olmamalıdır. Benim bu sürece ilişkin tek açıklamam budur, başka haber ve yorumları dikkate almayınız.”

Bunun üzerine Grup Başkan Vekili Özgür Özel de konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

“Bugün pek çok basın yayın organında geçen haberler ve Sn. Meral Akşener ile Genel Başkanımızın görüşmesinden önce özellikle yazıyorum:
YETER…
Bu kadar spekülasyon canımıza tak etti.
Bütün amaç bizim içimizde bir tartışma yaratıp moralimizi düşürmek CHP’nin gündeminde Abdullah Gül diye bir isim olmadı, şimdide yok, olmayacakta.
24 Haziran’da, hiçbir CHP’linin itiraz etmeyeceği, seçimi kazanacak bir cumhurbaşkanı adayımız olacak. En doğru aday için istişarelerimiz sürüyor.
Tüm kamuoyu bilmelidir ki adayımız; Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucu kadrolarından gelen biri olmayacak; bu iktidarın yanlışlarına ortak olan biri olmayacak.”

Bu açıklama üzerine gözler yeniden Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na çevrildi. Cuma günü adayın açıklanılması bekleniyor. Grup içerisinde ise Muharrem İnce sesleri yükseliyor.
Meclis Grubu Vekil değil “Başkan İnce” derken Genel Başkanın kararı bekleniyor. Kulislerden gelen bilgilere göre CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayının son kurultayda Genel Başkanlığa aday olan ve salonu konuşmasıyla kasıp kavuran Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin olması garanti gibi gözüküyor.

Şimdi gelelim tüm bu gelişmeler üzerine BİZİM yorumumuza;

Son Kurultayda Muharrem İnce’yi açıktan desteklemiş biri olarak söylüyorum ki, Genel Başkan aday olmuyorsa hiç düşünmeye gerek yok Parti içinde Liderlik konumunda bulunan bir diğer isim olan Muharrem İnce aday gösterilmelidir.
Gerek referandumdaki saha çalışması gerekse söylem ve ifadeleri kendisinin bu seçimde adaylığı hak ettiğinin göstergesi kabul edilebilir. Tüm bunların yanı sıra Genel Başkan Adaylığı sürecinde kendisine karşı olan bir dostumla yaptığım sohbet esnasında kendisinin de Aday olarak Muharrem İnce’yi önermesi bu seçimde her kesime hitap edebilecek aday olarak kendisini beyan etmesi beni oldukça mutlu etti.
Üstelik bu dostum eski bir öğretmen ve de iyi bir Solcu. Solcu ama CHP seçmeni değil kendisi. Bunların yanı sıra Sayın İnce’nin %30 civarlarında bir oyla ikinci tura kalması halinde Kürt Siyasal Hareketine oy veren seçmenin de oylarını alabileceğini ifade eden dostum merkez sağdan da gelecek oylarla bu seçimin kaybedilmesinin çok düşük bir ihtimal olduğunu belirtti. Aslında baktığımızda son Kurultaydaki söylemler göz önünde bulundurulduğunda Sayın İnce’nin Kürt Siyasal Hareketine yönelik söylemleri de bunun göstergesi.
Muhafazakar Kürt oylarının da önemli bir kısmının İyi Parti’ye kaydığını düşünürsek AKP’nin bu seçimi kazanması bir hayalden öteye gitmeyecektir. Tüm bunların yanı sıra MHP tabanındaki Tayyip Erdoğan rahatsızlığının da sonucu olarak Muharrem İnce’ye gelecek oylar olduğunu kabul etmek gerek. Matematik yanılmaz, tüm bu koşullar önünde Muharrem İnce % 53 civarında bir oyla Türkiye Cumhuriyeti 13. Cumhurbaşkanı olabilir.
Bu da Parlamenter Demokrasinin yeniden tesisi anlamı taşıyor.
15’ler vakası olarak nitelendirilen DEMOKRASİ DERSİ sonucunda seçimlere katılmasında bir engel bulunmayan İyi Parti de Türk Siyasetine kazandırılmış bir değer olarak bu seçimin kazanımları arasında görülebilir.
Bir diğer ihtimal olarak Meral Hanım’ın ikinci tura kalması halindeyse Kürt Siyasal Hareketi’nin Meclisteki temsilcisi HDP tarafından yapılan bir açıklama bulunuyor.  HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli “Tabanımız Meral Akşener’e oy vermez” diyerek Meral Hanım ile bu işin olmayacağını ortaya koyuyor. Beş Milyonu aşkın HDP’li seçmenin 2. Turu boykot etmesi durumunda sıkıntılı  bir süreç muhalefeti bekliyor.
Bu yüzdendir ki CHP  “düşük profilli aday mı yüksek profilli aday mı” diye düşünmek yerine tüm tartışmaların dışında kalarak Muharrem İnce’nin adaylığını açıklayarak Seçimi bu Cuma’dan kazanmalıdır.

Aksi takdirde bir seçimi daha kaybetmemiz kaçınılmazdır.

YUSUF BATUHAN ALTUN

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KEŞKE HER YER İZMİR GİBİ OLSA!

  18 Temmuz 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET, SİYASET

    Cumhuriyet Halk Partisi’nde kazan kalktı. 24 Haziran Erken Seçimleri sonrası CHP’de kazan kalktı. Delegenin tepkisi ayyuka çıkmış olacak ki Olağanüstü Kurultay için henüz 2. Gün sonunda 466 imzaya ulaşıldı. Muhalefetin tek bir isim üzerinde uzlaşarak MUHARREM İNCE’yi aday göstereceği konuşulan Olağanüstü Kurultay öncesi CHP’de hareketli saatler yaşanıyor. CHP’nin KALESİ olarak bilinen İzmir’de ise sert rüzgarlar esiyor; bir tarafta İzmir’i marka bir değer haline getiren AZİZ KOCAOĞLU ve ekibi, diğer tarafta ise TUNCAY ÖZKAN ve e...
 • Vakit TAMAM

  09 Mayıs 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET

  Nasıl başlasam, nasıl devam etsem inanın hiç bilmiyorum. Günlerdir içimi kemiren haykırmak isteyip haykıramadığım cümleler boğazımda düğümleniyor. Güzelim ülkemizin geldiği nokta artık ortada 16 yıldır sizin gibi düşünmeyen insanları artık aşalık bir yaratık gibi göstermekten vazgeçin. Onlara terörist muamelesi yapmaktan vazgeçin.Size inanan ve sizi dinleyen insanlarada artık diyecek kelime bulamıyorum. Akşam eve gidince tv haberlerine bakmaktan bıktım artık. Hani deriz ya! Memlekette neler oluyor açında bakalım diye açmayın kardeşim bizler...
 • VEKİL DEĞİL “BAŞKAN” İNCE!

  25 Nisan 2018 DÜNYA, GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET, SİYASET, SON DAKİKA, YAŞAM, YURT

  Geçtiğimiz günlerde alınan Erken Seçim kararı sonrası gözler muhalefete çevrildi. İyi Parti’nin seçime katılım durumu ve İttifak merak konusuydu. İttifak olmayacağı kesinleşmesi üzerine gözler CHP’ye çevrildi. Türkiye’nin Birleştirici Gücü Misyonunu üstlenen CHP’de Adayın kim olacağı merak konusu oldu. Çeşitli kulis bilgileri üzerine yapılan birçok haber ve açıklama kamuoyunda bir beklenti oluşturdu. Bunun üzerine toplumsal bir cephe oluşarak CHP’nin adayı konusunda çeşitli görüşler ortaya kondu. Günlerdir haber ve tartışma programlarının an...
 • Atatürkçü Düşünce?

  06 Mart 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, MANŞET

  Değerli okurlar, bu güne kadar tam olarak iki yıldır görevini sürdürdüğüm Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi Yönetim Kurulu üyeliği ve Yazmanlıktan istifa etmiş bulunuyorum. Üstelik istifamı da kongreye 6 gün kala vermiş bulunuyorum. Bu istifamın bir çok sebebi var tabii ki.. Hepsini siz değerli kamuoyu ile paylaşarak acı gerçekleri anlatacağım.   Bundan üç yıl önce henüz yönetim kurulu üyesi değil normal bir üye iken şube başkanımız Sn. Fahrettin Serdaroğlu’na giderek “hocam gençlik kolu kuralım, gençler gelsin, aktif çalı...