17 Bin Yatırımcı Haklarını Geri İstemekte

2003 yılında yönetimine el konulan, ardından 2004 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla lisansı iptal edilen Çukurova ve Kepez Elektrik’te hissesi olan yaklaşık 17 bin yatırımcının ellerinden alınan haklarını geri istediğini belirten CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ‘‘Borsada işlem gören ve halka açık bu şirketlerde hissesi olan yatırımcıların 2058 yılına kadar olan elektrik üretim, dağıtım ve iletim lisanslarının Bakanlar Kurulu kararı ile iptal edilmesiyle birlikte hisse senetlerinde aşırı değer yitimi oldu. ÇEAŞ ve Kepez yerine faaliyet gösteren şirketlerin ise bugünkü piyasa değerinin 20 milyar doların üzerinde olduğunu ifade eden yatırımcılar, lisansların iptali yüzünden maddi zararlarının 3 milyar doları bulduğunu belirtiyor. Şirketler üzerinde hiçbir yönetim tasarrufu olmayan küçük yatırımcılar mağdur edildi; devlet o dönemde, bu şirketlerden hisse alınması için halka teşvikte bulundu. Daha sonra hükümet-Uzan Holding kavgasında arada kalan binlerce vatandaşımız mağduriyet yaşadı. Yıllardır biriktirdikleri üç kuruş da heba olup ellerinden gitti. Devlet devletliğini yapıp kendi teşviğiyle bu yola girip evinden, arabasından olan yurttaşlara artık sahip çıkmalı, mağduriyetlerini gidermelidir.’’ dedi.

 

Şahin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede ‘‘Uzan Grubunun, Çukurova ve Kepez Elektrik’e Enerji Bakanlığı tarafından el konulması nedeniyle elektrik şirketlerinde hisseleri bulunan küçük yatırımcılar mağdur edilmiştir. Çukurova Elektrik’te 12 bin 500, Kepez’de ise 4 bin 500 olmak üzere 17 bin küçük yatırımcının haklarının iade edilmesi konusunda sözler verilmesine rağmen, söz verilen hiçbir düzenleme hayata geçirilmemiştir. Özelleştirme öncesi Hazine’ye ödeme yükümlülüğü getirmeden küçük yatırımcıların mağduriyetlerinin ortadan kaldırılmasına ilişkin yapılan düzenlemeler iki bakanlık arasında çözülmeden bırakılmıştır. Bu durum yerli ve yabancı potansiyel yatırımcılar için de olumsuz etki yaratmaktadır.’’ ifadelerini kullandı.

 

Borsa’da riskin, hissedarı olunan şirketin zarar etmesi veya batması olduğunu fakat Çukurova ve Kepez Elektrik’te böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyleyen CHP’li Şahin, ‘‘Hükümet ile Uzan Grubu arasındaki kavga neticesinde sadece idari bir işlemden dolayı binlerce yatırımcı mağdur oldu. Hükümet üyeleri mağdurlara ‘Şirket orda duruyor, başka işkolunda faaliyet gösterin’ dedi. Bu tutum devletin kendi vatandaşı olan yatırımcısıyla dalga geçmektir. Bu işte tek suçlu vardır; o da ÇEAŞ ve KEPEZ ile ilgili gerekli denetimleri yapmayan idaredir.  Ani bir kararla bu şirketlere el koyan da yine aynı idaredir. Yani hükümettir.’’ dedi.

Serkan Geçici

Serkan Geçici 28.02.1995 yılında doğmuş 18 yaşından beri medya sektörü içinde var olan birisidir, Radyo Programı yapmış, Gazeteci olarak şuan faaliyetlerini sürdürmektedir aynı zamanda kendisi bir şairdir. Eylem Haber ortaklarındandır ve sitede ki haberleri yazanlar arasında olan birisidir.İletişim: 05318541308 email: serkan-1-gecici@hotmail.com Adres: sanayi mahallesi asalet caddesi no:7 Güngören/İstanbul
Kapalı