At Binme Sporu Araştırıldı

Türkiye'de birçok insan spor yapmakta ve bazı sporların az yapıldığı bilinmekte bunun üzerine Eylem Haber bir araştırma gerçekleştirdi, araştırmaya göre atma binme sporu Türkiye'de az yapılan sporlar içerisinde olduğu ortaya çıktı. Atma binme sporunun genelde zengin insanlar yaptığı ya da insanlar köylerinde atlara bindiği araştırma sonucu ortaya çıktı. Atma binme konusunda eğitimler olduğu ve çok pahalı olduğu bilgisine ulaşıldı. Atma binme sporu boş arazilerde yapıldığı ve seyislerle birlikte yapıldığı araştırma sonucu ortaya çıktı. Seyisler atları yetiştirdiği ve atların narin hayvanlar olduğu araştırmada ortaya çıkan bilgiler içerisinde yer aldı. Atma binme sporu osmanlı döneminden beri yapıldığı ve hala devam ettiği bilgisine ulaşıldı. Atma binme sporu devlet tarafından yardım yapılması gerektiği ve birçok şehirde bu spor yapılamadığı araştırma sonucu ortaya çıktı.

 

Araştırma insanlarla iletişime geçerek ve seyislerle görüşmeler gerçekleştirilerek yapıldı. Araştırma Türkiye genelinde yapıldı. 143 insanla ve 12 seyisle görüşmeler gerçekleştirildi.

 

Seyisler Konuştu

 

Seyisler atlara çok önem verilmesi gerektiği çok güzel hayvanlar olduğunu belirttiler. Atlara son zamanlarda kötü davranıldığı bunun yanlış olduğunu seyisler belirtti.

İlgili Makaleler

Kapalı