Bilim Kurgu Film ve Dizileri Yapılmıyor

Türkiye'de birçok insan film ve dizi izlemekte olduğu bilinmekte bunun üzerine Eylem Haber bir araştırma gerçekleştirdi, araştırmaya göre Türkiye'de bilim kurgu filmi ve dizisi çok az yapıldığı ve insanların bilim kurgu filmleri istedikleri ortaya çıktı. Türkiye'de bilim kurgu filmi yapmanın çok maliyetli olduğu ve bu maliyeti kaldıracak yapım şirketinin zor bulunduğu araştırma sonucu ortaya çıktı. İnsanlar bilim kurgu filmlerini Amerika'dan ya da başka ülkelerden izlemek zorunda kaldıkları araştırmada ortaya çıkan bilgiler içerisinde yer aldı. Film ve dizi merkezinin Amerika olduğu ve Amerika'dan sonra Türkiye geldiği bilgisine ulaşıldı. Türkiye'de aile, aşk, drama gibi filmlerin daha çok yapıldığı ve çok izlenimler aldığı araştırma sonucu ortaya çıktı. Türkiye'de insanlar bilim kurgu filmi ve dizisi izlemek istediği ama yapan yapımcı olmadığı araştırmada ortaya çıkan bilgiler içerisinde yer aldı.

 

Araştırma insanlarla iletişime geçerek ve yapımcılar ile görüşmeler gerçekleştirilerek yapıldı. Araştırma Türkiye genelinde yapıldı. 105 insanla ve 12 yapımcı ile görüşmeler gerçekleştirildi.

 

Yapımcılar Konuştu

 

Yapımcı Türkiye'de kadınların en çok film ve dizi izlediğini, kadınlarda bilim kurgu filmleri ve dizileri sevmediği için yapılmadığını belirtti. Bilim kurgu dizi ve filmi yapılması için kadınların sevmesi gerektiğini yapımcılar belirtti.

İlgili Makaleler

Kapalı