Din Eğitiminde Çocuklar Başarılı Değil

Türkiye'de birçok öğrencinin dersler gördüğü bilinmekte bunun üzerine Eylem Haber bir araştırma gerçekleştirdi, araştırmaya göre dini eğitim alan öğrenciler din hakkında yeterli bilgiye sahip olamadıkları ortaya çıktı. Din ve Ahlak Bilgisi dersi ilköğretim ve liselerde 2 saatlik bir ders olarak verildiği ve bu ders de öğrencilerin yeterli din dersi görmediği araştırma sonucu ortaya çıktı. Din dersi ağırlıklı olarak teorik anlatıldığı uygulamada bir şey yapılmadığı araştırmada ortaya çıkan bilgiler içerisinde yer aldı. Din eğitimi en iyi camilerde alındığı ve hocaların uygulamalı bir şekilde eğitim gösterdiği bilgisine ulaşıldı. Dini eğitimleri camilerin yaz ayında yaptığı çocukların kış ayında okuldan dini eğitimler aldığı araştırma sonucu ortaya çıktı. Öğrencilere okulda Kuranı Kerim dersi seçmeli olarak verildiği zorunlu olarak verilen din dersinde tarih ağırlık ve bilgi ağırlık dinimizin öğretildiği araştırmada ortaya çıkan bilgiler içerisinde yer aldı.

 

Araştırma insanlarla iletişime geçerek ve cami hocalarıyla görüşmeler gerçekleştirilerek yapıldı. Araştırma Türkiye genelinde yapıldı. 110 insanla ve 20 cami hocasıyla görüşmeler gerçekleştirildi.

 

Cami Hocaları Konuştu

 

Cami hocaları en iyi din eğitimi camide verildiğini ve çocuklara uygulamalı şekilde öğretildiğini belirttiler. Bazı aileler çocuklarını yaz ayında cami kurslarına göndermediklerini ve hata ettiklerini cami hocaları belirtti.

İlgili Makaleler

Kapalı