Gençler Basketbolu Tercih Ediyor

Türkiye'de gençler spor yapmakta bunun üzerine Eylem Haber bir araştırma gerçekleştirdi, araştırmaya göre gençler futbol yerine basketbol öğrenmeyi tercih ettiği ortaya çıktı. 10 yaş ile 18 yaş arasındaki çocuklar futbol yerine basketbol oynamaya yöneldiği araştırma sonucu ortaya çıktı. Basketbolda en çok erkeklerin oynadığı kızların voleybol tercih ettiği bilgisine ulaşıldı. Gençler basketbolun insana daha az zarar verdiği ve insanın boyunu uzattığını bundan dolayı çok tercih edildiği araştırma sonucu ortaya çıktı. Basketbol daha az kişiyle oynanması, kapalı ortamlarda oynanması gibi faktörleri olduğu için futboldan daha çok tercih edildiği araştırmada ortaya çıkan bilgiler içerisinde yer aldı. Futbol oynama oranları 10 yaş ile 18 yaş arasındaki çocuklarda düştüğü baaketbolda arttığı bilgisine ulaşıldı. Basketbol okulda daha çok öğretildiği futbolun az öğretildiği araştırma sonucu ortaya çıktı.

 

Araştırma insanlarla iletişime geçerek ve beden eğitimi öğretmenleri ile görüşmeler gerçekleştirerek yapıldı. Araştırma Türkiye genelinde yapıldı. 52 insanla ve 10 beden öğretmeniyle görüşmeler gerçekleştirildi.

 

Beden Eğitimi Öğretmenleri Konuştu

 

Beden eğitimi öğretmenleri kendilerinin de futbolu çocuklara öğretmek istemediklerini basketbolu öğretmek istediklerini belirtti. Basketbolun faydasının çok olduğunun ve futbol gibi kaba olunmadığından dolayı basketbolun daha iyi olduğu beden eğitimi öğretmenleri belirtti.

İlgili Makaleler

Kapalı