Hacettepe Üniversitesi 15 Temmuz Üniversitesi Mi Olacak

Hacettepe Üniversitesi Beytepe kampüsünün 15 Temmuz Üniversitesi olacağı iddiası Meclis gündemine taşındı.

 

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, iddiayı hem Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a hem de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

 

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü'nün 15 Temmuz Üniversitesi olacağı iddiasının kamuoyuna yansıdığını ifade eden Murat Emir, Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinin iddia karşısında öğrenci toplulukları adına yazılı bir açıklama yayınladığını belirtti. Açıklamada öğrencilerin, üniversitelerin bütünlüklü yapısının bozulmasına izin vermeyeceklerini ifade ettiklerine dikkat çeken Emir, “Kamuoyuna yansıdığı üzere 15 Temmuz isimli bir üniversite kurulacağı ve Hacettepe’nin Beytepe Kampüsü’ndeki bölümlerin bu üniversiteye devredileceği iddiası doğru mudur?” şeklinde soru yöneltti.

 

Konuyla ilgili değerlendimede bulunan CHP'li Murat Emir, “8 Temmuz 1967 tarih ve 892 sayılı Kanun'la üniversitesi haline getirilen Hacettepe yarım asırdan fazla köklü geçmişiyle Türkiye ve dünyanın sayılı akademik ve bilim yuvalarından biridir. İktidar, Türkiye’ nin en köklü üniversitelerini bir bir yok etme çabasındadır. Bünyesinde edebiyat, eğitim, fen, hukuk, iktisadi ve idari bilimler, iletişim, mühendislik, güzel sanatlar, spor bilimleri gibi birbirinden değerli fakülteleri barındıran Beytepe yerleşkesinin yeni kurulacak bir üniversiteye devrini planlamak, şayet doğru ise, akıl dışıdır. Bu, Hacettepe’yi bölmek, küçültmek ve işlevsiz hale getirmektir. Bilim dünyasındaki ağırlığı su götürmeyen bir üniversitenin hem de durduk yere, hiçbir elle tutulur sebep olmaksızın başka bir üniversiteye bağlanması kadro niteliğinin tahrip edilmesi, partizan kadroların yaratılması çabasıdır.” dedi.

 

Murat Emir yapılması iddia 15 Temmuz okulun Türkiye'yi etkileyeceğini belirtti ve “Bu ve benzeri adımlar sadece bir okulun, kurumun veya kuruluşun kimliğini değiştirmeye yönelik değildir. Amaç Türkiye’nin kimliğini değiştirmektir.” dedi.

İlgili Makaleler

Kapalı