GÜNDEMKÖŞE YAZILARIMANŞET

Hayret Ediyorum…


Mustafa Kemal Atatürk vefat etmiştir. Naaşı Dolmabahçe’den yola çıkarılarak Karaköy’e ve Galata Köprüsü’ne getirilmiştir. İstanbul’a Ertuğrul yatı ile gelmişti ve yine Ertuğrul yatı ile İzmit’e oradan da Ankara’ya gitmek için taşınıyordu. Arkasından çelenkler yürümektedir. O çelenkli kortejde Sanâyi-i Nefise Mektebi’nin çelengi de vardır. Sanâyi-i Nefise Mektebi’nin bugünkü ismi Mimar Sinan Üniversitesi’dir. Çelengin ortasında çelengi tutan bir koz öğrenci Mustafa Kemal’i uğurluyor. Çelengi taşıyan o kız öğrencinin ismi Cahide Tamer’dir.

 

Cahide Tamer mimar oluyor ve Cumhuriyet tarihimizin en önemli mimarlarından biridir. Cahide Tamer İstanbul’un fethinin 500. Yılında harap bir duruma gelmiş olan Rumelihisarı Kalesi’ni onarıyor. Rumelihisarı’nı II. Mehmet yaptı ve 500 yıl sonra harap olan o hisarı onaran Atatürk’ün naaşının ardından yürüyen bir Cumhuriyet kadını oldu. Kaç kişi bilir ki..? Rumelihisarı’na bir II. Mehmet’in eli değdi bir de 500 yıl sonra Cahide Tamer’in yani bir kadının eli değdi..

 

Hisarın restorasyonu sırasında Cahide Tamer’e bir telefon geliyor. Telefondaki ses diyor ki ona; “Ya hanım kızım ne güzel işler yapıyorsun. Eline sağlık ama senden ricam bu tarihi eser içine bir sahne koy. Bir tiyatro sahnesi yap. Çünkü bu tarihi eserler insanla, sanatla buluşursa yaşayabilirler. Tiyatro şenlikleri olsun, insanlar gitsin, görsün.”

 

Cahide Tamer telefondaki sesi dinliyor ve Rumelihisarı’nın içine bir sahne inşaa ediyor. Rumelihisarı’nı bizzat yapan, eli değen II. Mehmet Külfi yazı ile hisarı imzasına benzetmiştir. Hisarın içindeki bu tiyatro sahnesini Cahide Tamer’den kim rica etmiştir?

 

Muhsin Ertuğrul…

 

   Değerli okurlar bu sizinle paylaştığım gerçekleri sayın Sunay Akın’dan dinledim ve ondan öğrendim. Bildiğim bir bilgiyi ki çok kıymetli bir bilgi olduğunu zannediyorum sizlerle paylaştım. Savaşta bile kitap okuyan bir Mustafa Kemal’in arkasından giden bir Cumhuriyet kadını…

 

Peki Rumelihisarı’ndaki bu tiyatro sahnesinde kaç oyun izlediniz? Kaç festivale katıldınız? Yapıldı mı ki? Hayır! Sebep? “Efendim tarihi eserdir, zarar görebilir.” Ve daha sonra hisar içindeki o sahnenin olduğu yere Camii yapıldı.

 

Peki 2017’de ne oldu? Bir kadının evine alevi olduğu için çarpı koyuldu. Cemevi’nde Cem yapılmadan önce küskün, dargın varsa onlar barışmadığı sürece dede onları Ceme almaz.

 

Birşeyi çok merak ediyorum. Savaşta bile kitap okuyan bir Mustafa Kemal’in armağan ettiği şu güzelim topraklarda yıllar önce yaşamış olan insanların kültürleriyle, dinleriyle barış ve huzur içinde yaşadığını hiç mi okumaz bu çarpık zihniyet? İstanbul’un fethinin en önemli unsuru olan Rumelihisarı’nı onaran bir kadından, sırf Alevi olduğu için evine çarpı atılan bir kadına…

 

Hisarın içindeki o tiyatro sahnesinin yerine Camii yapan ve o Camii içinde namaz kılan çarpı’k zihniyet bilmez mi ki İslam’ın insanlara bakışını, Allah’ın rahmetini ve merhametini?

 

Hayret ediyorum doğrusu…

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bizi gerçek kimliğimizden gerçek kültürümüzden uzaklaştıran ilkel ortaçağ arap kültürüdür.Pekçok ilkel kurallar adetler din kisvesi altında bize zorla kabul ettirilmiş ve kendi öz Türk kültüründen mahrum edilmiştir.Örn.Türk kültüründe kadının önemli ve saygın bir yeri vardır.Arap inancıyla birlikte kadın toplum dışına itilmiş ayrıca akıl ve bilimden uzaklaşarak hurafeler rehber edinilmiştir.Bu ilkel arap zihniyetinden kurtulmadıkça bize kurtuluş yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: