İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Beşiktaş Metro Şantiyesini İnceledi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bayramın ikinci gününü İstanbul’da yapımı devam eden metro ve meydan düzenlemesi şantiyelerini dolaşmaya ayırdı. Yanına ortanca oğlu Semih’i alan İmamoğlu, ilk olarak Kabataş – Mahmutbey Metrosu’nun Beşiktaş istasyonu şantiyesinde incelemelerde bulundu. İstanbul Arkeoloji Müzeler Müdürü Rahmi Asal, metro kazısı sırasında tarihi eserlere rastlanmasıyla gündeme gelen ve koruma altına alınan bölge ile ilgili İmamoğlu’na teknik bilgiler verdi. 

 

İmamoğlu, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. İmamoğlu, “Metro kazımı ne aşamada? En son Ocak 2020 tarihini vermiştiniz, Beşiktaş’taki metro projenin neresinde kaldı” sorusuna, “Buradaki kazı çalışmaları bizim için çok önem arz ediyor. Çünkü İstanbul’un muazzam tarihi bir geçmişine, ışık tutan bir çalışma var burada. Attığımız her adımın ne kadar dikkatli atılmasına gerektiğine de bir işaret buradaki çalışmalar. Burada kazı sürecini yöneten hocalarımıza ve çalışma arkadaşlarına başarılar diliyorum. Elbette bir yandan İstanbul hizmet görecek, bir yandan da bu değerler korunacak. Son aldığımız bilgiye göre, bu istasyon etrafındaki kazılardan dolayı bir gecikme söz konusu, ama Kabataş – Mahmutbey hattını engelleyici bir durum ortaya koymuyor. Sadece bu durak geç devreye girebilir. Açılış biraz gecikebilir. Buradaki istasyon hizmete girdiğinde de insanlar, metroya inerken buradaki kalıntıları görebilecekleri bir düzeni de sağlıyor olacağız. Dolayısıyla burası hem bir istasyon hem de bir müze haline dönecek” dedi.

 

İmamoğlu’na, “Geçtiğimiz yıllarda Balmumcu’da yolun çöktüğüne şahit olmuştuk. O olayın metro kazılarıyla bir ilgisi var mı” sorusu da yöneltildi. İmamoğlu’nun bu soruya cevabı, “Bu hatta öyle bir gecikme söz konusu değil. Eğer öyle bir risk görecek olsak, tedbir almak hızlandırmak ve oralara öncelik tanıma konusunda da hassasız. Arkadaşlarımdan en geç Eylül ayı içerisinde ciddi bir rapor istediğimi belirttim. En yoğun bir şekilde, burada çalışan ya da dışarıda bu konuda uzaman kişilerle bir araya gelip hızlı bir rapor oluşturmak için aynı masada olacağız. Kamuoyunu bilgilendirmek ve alacağımız tedbirler için de bir yol haritası belirleyeceğiz” oldu. İmamoğlu, “İstanbul’un ulaşımda en zorlandığı güzergah, 3. Havalimanı. O bölgeye ilişkin bir metro çalışması düşünüyor musunuz? Herkes böyle bir haber bekliyor” şeklindeki soruya da “Bu bir düşünce değil. Daha ötesi zaten bu konu Mecidiyeköy – 3. Havalimanı hattı, şu anda Ulaştırma Bakanlığı tarafından ihale edilmiş bir hat. Ve yürüyor. Bu büyükşehir belediyesinin ihale etiği bir hat değil. Dolayısıyla bizim diğer hatlar, metro – metrobüs, bir çok hususta da ölçüşen istasyon yapısı oluşuyor. Ulaşım planında bu mevcut. Şu anda Ulaştırma Bakanlığı’nın kontrolünde yürüyen bu hatta çalışmalar devam ediyor. Yakın zamanda orayı da ziyaret edip bilgi alacağım. O aldığımız bilgiler ışığında sizleri bilgilendireceğiz. Gerek duyulursa da Ulaştırma Bakanlığı gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır” yanıtını verdi.

 

İmamoğlu, “Bugün Kadıköy- Üsküdar meydanlarını ziyaret edeceksiniz. İstanbulluların en çok merak ettiği yer Taksim meydanı. Orası ile ilgili yapmayı düşündüğünüz ilk düzenleme nedir” sorusunu ise, “Sadece Kadıköy, Üsküdar veya çok konuşulan Taksim değil. Bağcılar’dan Esenler’e birçok meydanı gözlem altına aldık. Ben, çırılçıplak bir şey ifade etmeyen koca meydanların bu kente kimlik katmadığını düşünüyorum. Taksim de bunlardan bir tanesi. Daha canlı ve kimlik buldukları alanlar istiyor insanlar. Çünkü meydanların tarihi misyonu da var. Biz bu bakımdan oturup bir masada tek başımıza bir karar vermek istemiyoruz. Taksim de yine arkadaşlarımız bir yol haritası belirlediler. Hızlıca bir kısım sağlıklı proje oluşumu elde etmek adına oradaki çalışmaları kamuoyu önünde kısmen yarışma ve seçici kurulların oluşması ile yönetmeyi planlıyoruz. Vatandaşın takdirine sunma niyetindeyiz. Böyle bir metot gerçekleştiğinde sizlerle paylaşacağız. Yakın zamanda paylaşacağız” şeklinde cevap verdi.

İlgili Makaleler

Kapalı