İnsanlar Tatlı Alamıyor

Türkiye'de ekonomik kriz olduğu bilinmekte bunun üzerine Eylem Haber bir araştırma gerçekleştirdi, araştırmaya göre insanların tatlı yiyemediği ortaya çıktı. Bir baklavanın kilosunun 35TL başlayıp 60TL kadar olduğu bundan dolayı insanların zor aldığı araştırmada çıkan bilgiler içerisinde yer aldı. Tatlılar arasında en ucuz olanın tulumba tatlısı olduğu ve çok satıldığı bilgisine ulaşıldı. Tatlıcıların eskisi gibi kazanamadığı ve satışların düştüğü araştırma sonucu ortaya çıktı. Bayramlarda insanlar baklava yerine tulumba tatlısı aldığı ve baklava satışlarının 2009 yılına göre %50 düştüğü araştırmada ortaya çıkan bilgiler içerisinde yer aldı. Gaziantep'de baklava üretimlerinin düştüğü ve birçok baklava ustalarının işsiz kaldığı bilgisine ulaşıldı. Baklava satan ünlü markalar araştırıldığında yeni bayi açımlarını azalttıkları ve çalışan sayısını düşürdükleri göründü.

 

Araştırma tatlı ustaları ile iletişime geçerek ve ekonomi uzmanlarıyla görüşmeler gerçekleştirirelerek yapıldı. Araştırma Türkiye genelinde yapıldı. 50 tatlı ustası ve 10 ekonomi uzmanıyla görüşmeler gerçekleştirildi.

 

Tatlı Uzmanları ve Ekonomi Uzmanları Konuştu

 

Tatlı ustaları maliyetlerin yüksek olduğunu ve buda fiyatları etkilediğini belirtti. Ekonomi düzelmezse sürekli zam gelirse maliyetler artacak buda fiyatların artmasına neden olacak bundan dolayı dolar düşmesi gerektiğini ekonomi uzmanları belirtti.

İlgili Makaleler

Kapalı