İşçi Alımları Azaldı

Türkiye'de birçok şirket işçi çalıştırdığı bilinmekte ve gün geçtikçe bunun arttığı söylendiği bilinmekte bunun üzerine Eylem Haber bir araştırma gerçekleştirdi, araştırmaya göre Türkiye'de ekonomik kriz olduğundan dolayı şirketler işçi alımını yavaşlattığı ortaya çıktı. Şirketler büyümeyi durdurduğu ekonominin düzelmesini beklediği ve düzelmediği sürece böyle devam edileceği bilgisini araştırma sonucu ortaya çıktı. Şirket sahipleri maliyetlerin çok olduğundan dolayı ayakta zor durduklarını ve ekonominin düzelmesi gerektiğini belirttiği araştırmada ortaya çıkan bilgiler içerisinde yer aldı. Şirket sahipleri bir kişinin maliyetinin 3500TL olduğunu ve bundan kaynaklı işçi almakta zorluk çektiklerini belirttiği bilgisine ulaşıldı. İnsanlar ortalama 2 ayda iş bulabildikleri ve doğu tarafında bu sürenin daha uzun olduğu araştırma sonucu ortaya çıktı.

 

Araştırma insanlarla iletişime geçerek ve ekonomi uzmanlarıyla görüşmeler gerçekleştirilerek yapıldı. Araştırma Türkiye genelinde yapıldı. 159 insanla ve 12 ekonomi uzmanıyla görüşmeler gerçekleştirildi.

 

Ekonomi Uzmanları Konuştu

 

Ekonomi uzmanları insanlar işsiz kaldığında sorunlar olacağını ve ekonominin daha kötüye gideceğini belirtti. İşsizlik düşmesi gerektiğini ve yatırımlar yapılması gerektiğini ekonomi uzmanları belirtti.

İlgili Makaleler

Kapalı