GÜNDEMKÖŞE YAZILARIMANŞET

Merhaba !

Sevgili dostlar, bugün yeni bir başlangıç ile uzun süre ara vermiş olduğum yazılarıma tekrar başlamış olmanın ve yeni dostlar ile beraber yol yürüyecek olmanın heyecanını yaşıyorum. Burada her kesimden herkesi, yanlışı dile getireceğim ve haklı olan, doğru olan ne ise onu paylaşacağım. Öyleyse başlayalım.

Monarşi

Celal Şengör ülke yönetimi için “en iyi yönetim şekli monarşi” açıklamasını yaptı. Celal Şengör de Akp gibi Osmanlıcılık oynamak istiyor ya da bu oyuna ilgi duyuyor olmalı ki bu sözleri sarf etmiş. Osmanlıcılık demişken ki özellikle dedim çünkü Osmanlı da monarşik yönetim ile yönetiliyordu. Yönetimin tek bir kişide olması ve aile bireylerine geçmesi.. Monarşik yönetimin ne kadar tehlikeli olduğunu biz referandum sürecinde anlatmaya çalıştık. Neden? Çünkü referandum ile bize oylatılan mesele monarşik yönetim şekli idi. Celal Şengör ve gibi düşünen bireyler monarşi isterken, şu an yönetim şekli olan Cumhuriyet için kurucumuz Ulu ÖnderGazi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ne diyor? “Efendiler! Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.”

İşte monarşiye karşı aslında Cumhuriyeti savunmamız için gereken tek sebep! Düşünsenize tek adamı? Bunu Celal Şengör dillendirdi fakat birilerinin duygu ve düşüncelerine tercüman olmadı mı? 23 Nisan’da hastalanan, 19 Mayıs’ta burnu akan, 30 Ağustos’ta kabakulak olan, 29 Ekim’de yasak koyan, 10 Kasım’da yurt dışına giden zihniyetin Cumhuriyete olan bariz kasti davranışları monarşiye çağırışım yapmıyor mu? Milletvekili listesine kendi karar veren, belediye başkanlarını kendisi belirleyen, canı sıkıldığı zaman istifa ettiren, başbakan atayan tek adam?

Ya da “keşke Yunanlılar galip gelseydi”, “10 Kasım’da saat dokuzu beş geçe kenefe gidin” diyen monarşik sistemi dayatmaya çalışan güce yalakalık yapan deli raporlu zihniyetini düşünün? Biz Celal Şengör’e şaşırıyoruz monarşi sistemini istemesine ama hiç şaşmamak gerek çünkü Cumhuriyete apaçık bir düşmanlık mevcut. Demokrasi ve Cumhuriyet sayesinde bir mevkiye gelenler Atatürk’ün dediği gibi “gaflet ve dalalet” içinde olabilirler. Celal Şengör gibi profesörler gaflet ve dalalet içinde bulunanların bu hatadan dönmelerini sağlamalıdır.

Ve yazıma son verirken Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tekrardan o sözü ile noktayı koymak isterim;

“Efendiler! Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı, hür, irfanı hür nesiller ister.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Malesef bu ülkeye en büyük ihanet aydın denilen insanlardan gelmiştir.Celal Şengör daha öncede dışkı yemek işkence değil demiştir.Bu davranışlarıyla onun hakkındaki olumlu düşüncelerimizi yerle bir etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: