Öğrenciler Türkçe Dersinde Başarısız

Türkiye'de birçok öğrenci olduğu bilinmekte ve bunların dersler gördüğü bilinmekte, dersler arasında zorunlu geçilmesi gereken derslerde olduğu bilinmekte bunun üzerine Eylem Haber bir araştırma gerçekleştirdi, araştırmaya göre zorunlu ders olan Türkçe dersinde 5 öğrenciden 1 tanesinin dersden kaldığı ortaya çıktı. Türkçe dersinde dil bilgisi kuralları çok olduğu paragraf gibi konuların çok sorulmadığından kaynaklı öğrencilerin dersden geçemediği ve üniversite ya da lise sınavlarında en çok paragraf sorulduğu halde en çok dil bilgisi konuları işlendiği araştırmada ortaya çıkan bilgiler içerisinde yer aldı. Öğrenciler zorunlu ders olduğu için çok zorlandığı ve dil bilgisinde insan mantığının çok iyi olması gerektiğini belirttiği bilgisine ulaşıldı. Dil bilgisi yerine paragraf ağırlıklı Türkçe işlenmesi gerektiğini öğrencilerin belirttiği çünkü sınavlarda en çok paragraf soruları çıktığını belirttiği araştırma sonucu ortaya çıktı.

 

Araştırma insanlarla iletişime geçerek ve öğrenciler ile görüşmeler gerçekleştirerek yapıldı. Araştırma Türkiye genelinde yapıldı. 108 insanla ve 35 öğrenci ile görüşmeler gerçekleştirildi.

 

Öğrenciler Konuştu

 

Öğrenciler Türkçe dersinin üniversite soruları ağırlıklı işlenmesi gerektiğini dil bilgisi olduğundan sınavlarda başarılı olamadıklarını belirttiler. Paragraf Türkçe dersinde sürekli işlenirse çok daha başarılı öğrenciler olacağını öğrenciler belirtti.

İlgili Makaleler

Kapalı