Öğrenciler Yeterli İngilizce Öğrenemiyor

Türkiye'de birçok öğrenci İngilizce dersi aldığı bilinmekte bunun üzerine Eylem Haber bir araştırma gerçekleştirdi, araştırmaya göre ilköğretim ve lisede verilen İngilizce dersinin yeterli olmadığı ortaya çıktı. İlköğretimde temel öğretildiği ve lisede de aynı şekilde temelin devam ettiği konuşma anlamında çocuklara yeterli eğitim verilmediği araştırma sonucu ortaya çıktı. İngilizce üniversitelerde iyi öğretildiği ve derslerde İngilizce konular anlatıldığı bu sayede öğrencilerin İngilizcesi geliştiği araştırmada ortaya çıkan bilgiler içerisinde yer aldı. İngilizcenin en iyi öğrenme yolunun İngiltere'ye ya da Amerika'ya gidilip orada yaşamakla daha iyi öğrenildiği bilgisine ulaşıldı. Türkiye'de 50 insandan 1 tanesinin İngilizce bildiği ve orta seviye ağırlıklı olduğu araştırma sonucu ortaya çıktı. İngilizce Türkçe'den kolay olduğu ama Türkiye'de yeteri kadar eğitimi verilmediği araştırmada ortaya çıkan bilgiler içerisinde yer aldı.

 

Araştırma insanlarla iletişime geçerek ve dil uzmanlarıyla görüşmeler gerçekleştirilerek yapıldı. Araştırma Türkiye genelinde yapıldı. 105 insanla ve 10 dil uzmanlarıyla görüşmeler gerçekleştirildi.

 

Dil Uzmanları Konuştu

 

Dil uzmanları çok dil bilmelerine rağmen en kolay dilin İngilizce olduğunu ardından da Arapça geldiğini belirtti. Öğrenciler İngilizce öğrenmesi için okullardaki eğitim sisteminin güçlenmesi gerektiğini dil uzmanları belirtti.

İlgili Makaleler

Kapalı