Ören Yerlerinde Vatandaş Soyuluyor

Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, ören yerlerinin giriş fiyatlarının pahalılığı ve içeride satış yapan işletmelerdeki temel su ve gıda fiyatlarını TBMM'de gündeme getirdi, konu hakkında Kültür ve Turizm Bakanına soru önergesi verdi.

 

Mustafa Adıgüzel vatandaşların şikayetlerinin de fazla olmasını dile getirdi ve konuyu bir örnekle açıkladı. Adıgüzel  Pamukkale’den bir örnek verdi ve 50TL’lik giriş ücretini geniş bir ailenin nasıl karşılayacağını sordu. Küçük suyun 6 TL olduğu Ören yerlerinde vatandaşa soygun gibi fiyatlar olduğunu belirtti.

 

Soru önergesindeki soruları ise; Tüm yurttaşlarımızın ziyaretine her anlamda açık olması gereken ören yerlerindeki bu tablonun nedeni nedir? · Ören yerlerimizdeki hizmet alımı ihale yoluyla mı verilmiştir? Şayet bu şekilde yapıldı ise ihale şartnamesinde satılacak yiyecek ve içeceklere üst sınır konulmuş mudur? Konulmadı ise niçin konulmamıştır?

 

Ören yerlerimizdeki hizmet alımı kaç yıllığına, hangi firmaya, hangi fiyattan verilmiştir?

· Kültür ve Turizm Bakanı olarak, bir ören yerinde yaz sıcağında bir annenin susayan çocuğu ile büfeye gidip fiyatını görünce su almaktan vazgeçip çocuğun susuz, annenin çaresiz bir şekilde oradan ağlamaklı ayrıldığını gördüğünüzde hissiyatınız ne olurdu?

· Türkiye Cumhuriyeti’nin gelir durumu ne olursa olsun tüm vatandaşlarının paydaş olduğu kültürel mirasımızdan faydalanma hakları yok mudur? Kültürel mirasımızdan faydalanabilmek için belli bir gelir düzeyi gerekmesi size göre yanlış değil midir? Bakanlığınızın, 4 kişilik bir ailenin bir ören yerine ulaşımı, gişe ücretleri ve içerideki temel yiyecek içecek harcamalarının ortalama ne kadar olduğuna dair bir çalışması var mıdır? Örneğin asgari ücretle geçinen bir ailenin böyle bir harcamayı yapma şansı olduğunu düşünüyor musunuz?

Serkan Geçici

Serkan Geçici 28.02.1995 yılında doğmuş 18 yaşından beri medya sektörü içinde var olan birisidir, Radyo Programı yapmış, Gazeteci olarak şuan faaliyetlerini sürdürmektedir aynı zamanda kendisi bir şairdir. Eylem Haber ortaklarındandır ve sitede ki haberleri yazanlar arasında olan birisidir.İletişim: 05318541308 email: serkan-1-gecici@hotmail.com Adres: sanayi mahallesi asalet caddesi no:7 Güngören/İstanbul
Kapalı