Tekvando Destek Bekliyor

Türkiye'de birçok spor dalında yeterli destek verilmediğinden dolayı spor alanında gelişmeler gerçekleşmemekte. Türkiye'de en az destek gören spor dallardan bir tanesi tekvando bunun üzerine Eylem Haber araştırma gerçekleştirdi, araştırmaya göre bir Tekvando uzmanı olan sporcu yeterli para kazanamadığından dolayı Tekvando sporunu bırakmak zorunda kaldığı ortaya çıktı.

 

Tekvando da uzman sporcu dereceye girmesine rağmen aylık kazançları 500TL ile 2000TL arasında değişmekte, bu fiyat ise en iyi fiyat aralığı olduğu belirtilmekte. Sporcunun kazancı araştırıldığında genellikle sponsorlardan ücret alındığı belirtilmekte, birde sponsor kıyafet ve Tekvando için gerekli materyalleri karşılamakta. Bazı belediyeler ise spora destek olmak için uzman sporculara ücretler ödemekteler, bu ücretler sponsorların ödediği ücretlerden farklı olmadığı da ortaya çıktı. İstanbul Zeytinburnu Belediyesi 1000TL ücret verdiği bilgileri de araştırma sonuçlarından ortaya çıkan bilgiler arasında yer almakta. Dereceye giremeyen Tekvando sporcuları hayatını sürdürecek ücretler alamadığından dolayı Tekvando'yu bırakmak zorunda kalmaktalar.

 

Tekvando da uzman olan bir kişi genellikle ek iş olarak bu spor dalını yapmakta. Tekvando da yeteri kadar gelişme yaşanmadığından dolayı birçok profesyonel Tekvandocu farklı işlerde çalışmakta.

İlgili Makaleler

Kapalı