Voleybola İlgi Azaldı

Türkiye'de gençler kızlar voleybol oynamakta bunun üzerine Eylem Haber bir araştırma gerçekleştirdi, araştırmaya göre genç kızların vokeybola ilgisi azaldığı ortaya çıktı. 12 yaş ile 20 yaş arasındaki kadınlarda vokeybol ilgisi azaldığı ve akıllı telefonlarla çok ilgilendikleri araştırma sonucu ortaya çıktı. Genç kızların voleybola özendirilmediği hatta birçok kızın veloybolu öğrenmediği araştırmada ortaya çıkan bilgiler içerisinde yer aldı. Okullarda voleybol dersinin ayrıntılı öğretilmediği ve özendirilmediği bilgisine ulaşıldı. 12 yaş ile 20 yaş arasındaki kızların futbol, basketbol gibi spora ilgi duymaya başladıkları ve voleybol yerine futbol, basketbol oynadıkları araştırma sonucu ortaya çıktı. Genç kızlar spor yerine yeteneklerine ya da iş hakkında kurslara gittikleri araştırmada ortaya çıkan bilgiler içerisinde yer aldı. Genç kızlar televizyon, akıllı telefon, dışarda gezme gibi faaliyetlerle daha çok ilgiledikleri bilgisine ulaşıldı.

 

Araştırma genç kızlarla iletişime geçerek ve spor uzmanlarıyla görüşmeler gerçekleştirerek yapıldı. Araştırma Türkiye genelinde yapıldı. 57 genç kızla ve 10 spor uzmanıyla görüşmeler gerçekleştirildi.

 

Spor Uzmanları Konuştu

 

Spor uzmanları yeni nesilin spora özendirilmediği iş hayatına daha çok özendirildiği, para kazanmaya odaklandırdıklarını belirtti. Spor yerine çocukların akıllı telefonlarla ilgilendiği ya da eğlenceye çok zaman ayırdıklarını spor uzmanları belirtti.

İlgili Makaleler

Kapalı