Yetenek Eğitimi Geçiyor

Türkiye'de birçok insanın okuduğu meslek sahibi olduğu bilinmekte bunun üzerine Eylem Haber bir araştırma gerçekleştirdi, araştırmaya göre Türkiye'de iş verenlerin tecrübeye ya da yeteneğe baktığı ortaya çıktı. Okul okumanın şart olmadığı işinde uzman olunması gerektiği okulun en son planda olduğu araştırma sonucu ortaya çıktı. Öğrenciler okullarından mezun olduktan sonra iş bulma konusunda sıkıntılar yaşadığı, yetenekli olanların rahatlıkla iş bulduğu araştırmada ortaya çıkan bilgiler içerisinde yer aldı. Okulu bittikten sonra işi hazır olan mesleğin doktorluk olduğu bilgisine ulaşıldı. Yetenek okulun ve tecrübenin gibi birçok etkende önde oldu ve insanların yeteneklerine yönelmesi gerektiği araştırma sonucu ortaya çıktı. Yetenekler ağırlıklı olarak oyunculukta, sanatçılarda, doktorluk gibi mesleklerde çok önemli olduğu araştırmada ortaya çıkan bilgiler içerisinde yer aldı.

 

Araştırma insanlarla iletişime geçerek ve eğitim uzmanlarıyla görüşmeler gerçekleştirerek yapıldı. Araştırma Türkiye genelinde yapıldı. 102 insanla ve 10 eğitim uzmanıyla görüşmeler gerçekleştirildi.

 

Eğitim Uzmanları Konuştu

 

Eğitim uzmanları yetenekli çocukların çok önemli olduğunu dışarıya kaçırılmaması gerektiği onlara önem verilmesi gerektiği belirtti. Yetenekli öğrencilere özel eğitim verilmesi gerektiği ve özel iş yerlerinde çalışması gerektiği eğitim uzmanları tarafından belirtildi.

İlgili Makaleler

Kapalı